Ruční papírna a Muzeum papíru - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Ruční papírna a Muzeum papíru


Nacházíte se:
Velké Losiny
Se slevovou kartou 50 %

Nejstarší a nejdéle fungující manufaktura v Evropě představuje vznik (ne)obyčejného papíru, provázejícího lidstvo už tisíce let.

 V místech bývalého mlýna nechal papírnu vybudovat Jan mladší ze Žerotína a koncem 16. století už se na první papírové archy z losinské dílny psalo. Ve druhé polovině 17. století postihly kraj nechvalně proslulé čarodějnické procesy a řádění inkvizice se nevyhnulo ani papírně. V plamenech na hranici skončil, mj.,život Barbory Göttlichové, manželky tehdejšího velkolosinského papírníka. 

Pozdně barokní a klasicistní vzhled, jak ho známe i dnes, dostal areál na přelomu 18. a 19. století. Díky svým výborným vlastnostem přečkal ručně vyráběný papír z Velkých Losin i průmyslovou revoluci první poloviny 20. století, v roce 1949 se výrobna stala součástí národního podniku Olšanské papírny a od roku 2006 tuto národní kulturní památku spravuje akciová společnost Ruční papírna Velké Losiny.

Prohlídky

Návštěva ruční papírenské dílny zahrnuje jednak prohlídku Muzea papíru s ukázkami tradičních výrobků, asijských technologií i všemožných strojků a zařízení a také exkurzi do samotné manufaktury, kde příchozí na vlastní oči vidí míchání směsi v holandru, čerpání do kádí a následné snímání listů a jejich dokončení klížením a hlazením. V letních měsících je nabídka doplněná o druhý prohlídkový okruh, který zájemce zavádí do nitra papírny a jejího technického zázemí. Ruční papírna Velké Losiny pořádá  během roku také několik tematických akcí. Její výrobky, stejně jako další nejen papírový sortiment, pak celoročně nabízí zdejší prodejna.

Tip pro rodiny s dětmi

Navštivte reálnou únikovou místnost, která se nachází přímo v prostorách  Ruční papírny. Během odkrývání Archimédova tajemství si vyzkoušíte týmovou spolupráci, šikovnost a rychlost myšlení.

Doporučujeme

Skvělý tip na dovolenou? Velké Losiny!

Zámek Velké Losiny

Lázně Velké Losiny

Therme Park - jediné termální koupaliště

 

Gastrotip

Velkolosinké pralinky - stavte se!

 

Zavřít

Turistické informace


Ruční papírna Velké Losiny a.s.
788 15, Velké Losiny