Zámek Konice a Muzeum řemesel Konicka


Nacházíte se:
Konice
Se slevovou kartou zdarma

Chloubou města Konice je barokní zámek se dvěma zahradami, který by neměl uniknout vaší pozornosti. V zámku sídlí také Muzeum řemesel Konicka, které se pyšní největší sbírkou sekyrek v České republice, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Její součástí je i největší sekera v ČR.

Zámek 

Při pohledu zvenčí upoutá pozornost návštěvníků čtvercový dvůr s otevřenými patrovými arkádami.  Interiér zdobí reprezentační schodiště s kamennou balustrádou a také cenné fresky, např. Stolování svaté rodiny ve velkém sále, v němž se konají slavnostní obřady a také koncerty vážné hudby. Součástí zámeckého areálu je horní zahrada a dolní zahrada, které si můžete rovněž prohlédnout. V těsné blízkosti zámku stojí kostel Narození Panny Marie, obě stavby jsou stavebně propojeny a společně tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celého města. V přízemí zámku naleznete také Muzeum řemesel Konicka a informační centrum. 

Muzeum řemesel Konicka

Seznámíte se zde s řadou řemesel, které mají na Konicku dlouholetou tradici, např. mlynářství, vahařství, kovářství, pivovarnictví, krejčovství a řada jiných. Najdete tu mimo jiné i řadu vzácných exponátů, jako dochovaný nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku či zbraně z napoleonských válek. 

Muzeum se pyšní největší sbírkou sekyrek v České republice, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů. K vidění jsou všechny druhy sekyrek, které existují - od prvních předchůdců sekyrek z doby kamenné -  pěstních klínů, přes vikingskou sekyru, sekyry pro různá řemesla až po sekyru popravčí. Součástí sbírky je i největší sekyra v ČR, která se díky velikosti nevešla dovnitř a nachází se na venkovním prostranství před zámkem. 

Pohled do historie

Na místě zámku původně stála středověká tvrz a nejznámější rod, který zde 220 let panoval, byl rod pánů ze Švábenic (v sousedním kostele Narození Panny Marie jsou náhrobky některých členů rodu). Barokní zámek byl postaven v letech 1703 - 1705 olomouckým stavitelem Lukášem Glöckelem na objednávku opata kláštera Hradisko u Olomouce. V roce 1825 koupil zámek brněnský továrník Karel Příza a zámek sloužil jako rodinné sídlo až do roku 1945.

 Tipy pro Vás

Oblast kolem města Konice je označována jako Konicko a je součástí Hané.

 
Zavřít

Turistické informace


Kostelní 46
798 52 Konice