Pivovarské muzeum Hanušovice


Nacházíte se:
Hanušovice
Se slevovou kartou zdarma

Expozice je koncipována jako cesta časem od založení pivovaru Holba až po konec druhé světové války

Nahlédnout pod pokličku tradiční výroby nejoblíbenějšího tuzemského nápoje může každý, kdo navštíví Pivovarské muzeum v Hanušovicích. Vzniklo v roce 2010 přestavbou řadu let nevyužívané budovy bývalé školy, kterou Pivovar Holba koupil od města. Ve stejném objektu se nachází také Panská restaurace a tři podkrovní ubytovací apartmá.

Muzejní expozice provází příchozího dějinami pivovarnictví na Hanušovicku, kde se zlatavý mok vaří už od roku 1874. Tehdy začal ve vísce Holba, později připojené k městu Hanušovice, s výrobou ležáku za použití moderní parní technologie sládek Josef Müllschitzký. Vystavené jsou pomůcky a nástroje pivovarníků,které ukazují zapomenuté řemeslo bednářů, kteří pracovali, mj.,  s křiváky, hoblíky, zejkovci a dřevěnými sudy. Stejně jako dřevěné sudy, ve kterých pivo zrálo, se zvláštní oddíl věnuje výrobním surovinám a rozvážce piva koňskými povozy.

Součástí expozice je i prvorepubliková hospůdka s originálním výčepem. U něj stojí netradiční pohádkový hospodský, jehož vzorem se stala postava z pohádky "Obušku z pytle ven" z roku 1955 od režiséra Jaromíra Pleskota.

Zájemci  pak mohou ve stylové pivovarské restauraci ochutnat její soudobou produkci, pyšnící se titulem "Ryzí pivo z hor".

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice

Turistické informace


Pivovarské muzeum Hanušovice
Pivovarská 265
788 33, Hanušovice
Provozní doba

Po – pá: 10:00 – 16:00
So: 10:00 – 16:00 (pouze v období květen - září)

Jiný čas prohlídky je možné domluvit telefonicky.