Zámek Tovačov - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Zámek Tovačov


Tovačov
Se slevovou kartou zdarma

Zámek se Spanilou věží tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Tovačova. Zámek láká turisty bohatě vybavenými interiéry, přičemž největší chloubou je replika schodiště Vídeňské opery. Z věže se nabízí úchvatný pohled na okolní jezera a rybníky. Během výletu tak spojíte poznání historických i přírodních krás. 

Zámek byl podle pověsti založen v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. K nejvýznamnějším vládnoucím rodům patřily Tovačovští z Cimburka a Pernštejnové. K areálu náleží komplex budov předhradí, obranné valy a zámecký park.

Během hodinové prohlídky uvidíte množství renesančně i barokně upravených interiérů. Asi nejvíce zaujme unikátní schodiště, které bylo vystaveno ve stylu Vídeňské opery, ale také Sněmovní a Rytířský sál s valenou klenbou s freskami. K dalším pozoruhodnostem patří originální osmiboká zámecká kaple, jejíž kupole se vypíná do úctyhodné výšky 17 metrů. Interiéry jsou vybaveny ukázkou bydlení posledních vlastníků zámku, rodu Gutmannů (uvidíte i toalety a koupelny).

Co ještě v zámku uvidíte? Expozice a výstavy věnované:  dějinám a stavebnímu vývoji hradu, Ctiboru Tovačovském z Cimburka, bitvě u Tovačova odehrávající se roku 1866 , archeologii, národopisu a dalším zajímavostem.

Zámek je opředen tajemnou legendou o Černé paní, která se čas od času zjevuje a v Černé zahrádce hledá své děti. Místo je bývalým zámeckým hřbitovem a v hloubce okolo 8 m se nachází dosud neprozkoumaná krypta.

Hrad a nebo zámek? 

Dnešní zámek má čtyřkřídlou dispozici kolem nepravidelného dvora. Všechny budovy se přitom od sebe liší nejen výškou, ale i vzhledem a především dobou výstavby. Uvidíme tady přehlídku hned čtyř stavebních slohů – gotiky, renesance, baroka a neorenesance.

Ke středověkému jádru přistavěl Ctibor Tovačovský  85 m vysokou štíhlou věž, tzv. Spanilou. Z přízemí věže se na nádvoří vchází ojedinělým portálem, který je označován jako nejstarší italská renesanční práce u nás. V blízkosti portálu najdete v loubí kamennou maketu Tovačova z období, kdy byl pouze hradem. Východní křídlo postavili Pernštejnové a zahájili také úpravu jižního křídla. V období baroka byla v severním křídle dostavěna osmiboká kaple. 

Něco málo z historie

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, která je poprvé zmíněna roku 1321 jako majetek krále Jana Lucemburského. Roku 1327 převzali panství Tovačovští z Cimburka, kteří jej drželi až do roku 1503, kdy vymřeli tzv. po meči. Za jejich vlády proběhla gotická přestavba do podoby hradu opevněného valy s nárožními baštami. Za husitských válek se tovačovský hrad řadil k nejpřednějším baštám husitství na Moravě.

V roce 1503 koupili Tovačov páni z Pernštejna, kteří se postarali o proměnu hradu na mohutnou raně renesanční pevnost, která současně splňovala soudobé nároky na komfortní bydlení.  Roku 1597 Tovačov koupil uherský šlechtic Štěpán Illésházy. Ten však následně Tovačov prodal hrabatům ze Salm-Neuburgu, kteří jej vlastnili až do roku 1715 a provedli stavební úpravy do podoby zámku. Po rodině Salm-Neuburg se v držení Tovačova vystřídalo několik rodů. Posledními majiteli byli Gutmannové, kteří provedli stavební úpravy ve stylu neorenesance. Po 2. světové válce přešel Tovačovský zámek do rukou státu.

 Tipy pro Vás

Do Tovačova se samozřejmě dostanete autem (parkoviště najdete v centru), ale můžete využít i hromadnou dopravu. Jezdí sem autobusy z mnoha větších okolních měst (Olomouce, Kojetína, Kroměříže a Prostějova). Ačkoliv zde v minulosti fungovala i vlaková doprava, v současnosti sem vlaky jezdí jen při zvláštních příležitostech v rámci tzv. nostalgických jízd.

Co ještě můžete v Tovačově vidět kromě zámku?  Hanácké muzeum, židovské památky a také Tovačovské rybníky a Tovačovská jezera (v Annínském jezeře je možné se i vykoupat).

Tipy na pěší turistiku

Tovačovem vede naučná stezka  „Po stopách bitvy u Tovačova 1866“.  Po červené turistické značce se z Tovačova můžet vydat k soutoku řek Bečvy a Moravy.

Cyklotipy

V Tovačově se spojují 2 významné cyklotrasy: Cyklostezka Bečva a  4. Moravská stezka.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality  Tovačovsko. 

 

Zavřít

Turistické informace


Cimburkova 2
751 01 Tovačov

Víte že


  • Na Tovačovském zámku se pořádá spousta oblíbených akcí. Na Tovačovské fěrtóšku se zde v březnu představují dětské hanácké soubory a v srpnu si zde můžete užít folkový festival Tovačovský portál.
  • Vybrané prostory zámku je možné pronajmout k pořádání společenských či firemních akcí. Více informací na www.conventionok.cz