Poté, co řeka Morava opustí město Olomouc, vtéká do široké hanácké roviny táhnoucí se jižním směrem k Tovačovu a Kojetínu. Je to krajina, jejíž podobu utváří množství řek a také Tovačovské rybníky a jezera. Podél Moravy vede 4. Moravská stezka, takže pro vaše výlety doporučujeme zvolit kolo. Na své si přijdou také milovníci folkoru a tradic, vyhlášené jsou zdejší krojované hody a masopusty.
Pro tuto krajinu jsou typické do daleka se vlnící lány obilí s ostrůvky zeleně podél vodních toků. Znáte písničku Tovačovsky hatě? Zpívá se tam na vodě na blatě - a přesně to vystihuje Tovačovsko. Je to krajina, jejíž podobu utváří voda. Hlavní „slovo“ samozřejmě má řeka Morava, ale té „pomáhá“ i spousta dalších řek, které se do ní na Tovačovsku vlévají. Za všechny můžeme jmenovat Bečvu, jejíž soutok s Moravou najdete kousek od Tovačova, nebo řeku Hanou, která dala název celé oblasti. A vše „korunují“ Tovačovské rybníky a jezera. Je to zkrátka takové malé vodní království.
Když už je řeč o rybnících, tak nemůžeme opomenout zdejší rybářskou tradici. Ta se v Tovačově začala psát už v 15. století a udržela se doteď. Vyhlášené jsou každoroční výlovy Hradeckého rybníka, které jsou nejen zajímavou podívanou, ale také malou gastronomickou slavností.
V krajině jsou výraznými dominantami kostely a menší šlechtická sídla. K těm nejhezčím patří poutní chrám v Dubu nad Moravou, který je skutečným barokním skvostem, nebo Tovačovský zámek se Spanilou věží, která se vypíná do výšky 96 metrů a pyšně shlíží na hladině okolních rybníků a jezer.
Co by ještě nemělo ujít Vaší pozornosti? Díky množství vodních toků tady najdete i technické zajímavůstky – křížení řek, kdy jeden vodní tok je jakýmsi „nadjezedem“ veden přes jiný tok – u Uhřičic najdete Sifon a akvadukt Vantroky.
Vydat se můžet po stopách židovské kultury. V Kojetíně je k vidění bývalá synagoga, rabínský dům a hřbitov s gotickými a renesančními náhrobky. V Tovačově můžete navštívit židovský hřbitov a malou muzejní expozici věnovanou židovskému pohřebnímu ritu a historii místní židovské komunity.
Tovačovsko to je také živá hanácká tradice – proslavené jsou Tovačovské a Kojetínské hody a také masopusty s voděním medvěda. Existuje zde řada folklorních souborů, které se starají o to, aby tradice nezanikly. A určitě zde uslyšíte i specifické hanácké nářečí. Tož, vitéte!
S Tovačovskem na severozápadě sousedí Prostějovsko a východě Moravská Brána.
Říká se, že chcete-li poznat nějaký kraj, měli byste zapojit všechny smysly, vyhlášenou lahůdkou je Tovačovský kapr upravený na všechny možné způsoby. Vyhlášené jsou také mléčné kozí výrobky z Koválovic u Tištína.
NS „Po stopách bitvy u Tovačova 1866“
A jak nejlépe poznat Tovačovsko? Samozřejmě na kole! Podél řeky Moravy je vedena 4. Moravská stezka a stejně tak, jako se u Tovačova do Moravy vlévá Bečva, tak obdobně se zde k Moravské stezce připojuje Cyklostezka Bečva.
V horkém létě určitě uvítáte i osvěžení, které nabízí Koupaliště Kojetín. Vkoupat se můžete také v tovačovském Annínském jezeře, kde najdete upravenou pláž, kterou místní označují jako Tovačovskou riviéru.
Tovačovsky hatě
Tovačovsky hatě, na vodě na blatě.
Nemužo já muj senečko zapoménót na tě.
Zapomeneš snadně, má panenko na mě.
Až se bodo v kole točet, nedivé se na mě.
Šak já se nedivám, divajó se oči.
Jak se mně ten muj seneček s inó v kole toči.
Z inó v kole toči, z inó dom se vede.
ale eště se podivá na náš dum vesele.
Na náš dum vesele, na naše staveni.
srdce ho istě zaboli, debe měl kameny.
(lidová, Prostějov)