Tovačovské rybníky - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Tovačovské rybníky


Nacházíte se:
Tovačov

Město Tovačov je doslova obklopeno vodou. Tovačovské rybníky vás uchvátí svou krásou v kažé roční době. Jsou skvělým tipem na pěší nebo cyklo výlet. 

Rybníky mají dlouhou historii, tradice rybníkářství na Tovačovsku totiž sahá až do roku 1464. Dnes zde najdete čtyři rybníky: Hradecký, Křenovský, Kolečko a Náklo.

Největší z nich je Hradecký rybník, který se nachází severně od Tovačova. Hradecký rybník je rozdělený na čtyři části vnitřními hrázemi, po kterých se můžete projít a vychutnat si výhled na vodní plochu. Každoročně se tu v polovině října konají velice oblíbené slavnostní výlovy, což je nejen zajímavá podívaná, ale také malá gastronomická slavnost.

Na východě s Hradeckým rybníkem sousedí Křenovský rybník, u tovačovského zámku je menší rybník Kolečko a jižně od Tovačova najdete rybník Náklo. 

Další zajímavosti

  • U rybníka Kolečko a podél cesty ke Hradeckému rybníku najdete staré dubové aleje, některé duby jsou staré více než 100 let.
  • Působivý výhled na vodní plochy v okolí je ze Spanilé věže Tovačovského zámku.
  • Rybníky jsou významnou ornitologickou lokalitou. Skýtají útočiště řadě vodních ptáků, kteří zde buď hnízdí, nebo je využívají jako občerstvovací zastávku. Na ptáky nejbohatší jsou rybníky: Hradecký a Křenovský.

Něco málo z historie

Za zakladatele prvních rybníků je pokládán Jan Tovačovský z Cimburka. Za Cimburků byly rybníky především součástí obranného systému tovačovské tvrze. Později za Perštejnů přibyly další rybníky, jejichž účelem už bylo hospodářské využívání. Za třicetileté války ale došlo na řadě rybníků k výrazným škodám a v 18. století byly dokonce všechny zrušeny a přeměněny na zemědělskou půdu. Po druhé světové válce postupně došlo k obnovení čtyř rybníků, které tvoří dnešní soustavu.

 Tipy pro Vás

Ideálním vychozím bodem pro procházku kolem rybníků je město Tovačov. Do Tovačova se samozřejmě dostanete autem (parkoviště najdete v centru), ale můžete využít i hromadnou dopravu. Jezdí sem autobusy z mnoha větších okolních měst (Olomouce, Kojetína, Kroměříže a Prostějova). Ačkoliv zde v minulosti fungovala i vlaková doprava, v současnosti sem vlaky jezdí jen při zvláštních příležitostech v rámci tzv. nostalgických jízd.

Co ještě můžete v Tovačově vidět kromě rýbníků? Určitě zámek, Hanácké muzeum, židovské památky a také Tovačovská jezera, kde se, na rozdíl od rybníků, můžete i vykoupat.

Tipy na pěší turistiku

Západně od Hradeckého rybníka najdete památník Bitvy u Tovačova, k němuž vede naučná stezka  „Po stopách bitvy u Tovačova 1866“ 

Cyklotipy

Po vnitří hrázi Hradeckého rybníka vede 4. Moravská stezka. K Moravské stezce se u Tovačova  připojuje Cyklostezka Bečva.   

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality  Tovačovsko. 

Zavřít

Turistické informace