Úchvatná architetura, tajuplná historie, tradiční i netradiční kavárenský život - vítejte v Šumperku!
Historie města Šumperk sahá už do 13. století. Největšího rozmachu se ale dočkalo o mnoho let později. Díky ideálním přírodním podmínkám pro pěstování lnu se v 19.století stalo centrem textilní výroby. Během průmyslové revoluce vzniklo ve městě na dvacet lnářských a hedvábnických továren. Jejich majitelé si v té samé době začli budovat svá sídla - honosné vily a paláce. Inspiraci nacházeli především v hlavním městě tehdejšího Rakouska-Uherska, a tak se ještě i dnes můžete setkat s označením Šumperku jako s „Malou Vídní“…
Pokud si chcete prohlédnout nejvýznamnější noblesní budovy zlaté éry města, vydejte se na trasu o délce 2 km „Po stopách malé Vídně“. Šumperk také můžete obdivovat z ptačí perspektivy - výhledy z radniční věže stojí za to.
Šumperk se stal ve svých dějinách centrem ještě dalších významných historických událostí. Bohužel, neblaze proslul čarodějnickými procesy z let 1697 až 1694. Pokud se chcete dozvědět více o řádění známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, jemuž padlo za oběť, mj., 25 nevinných šumperských občanů včetně děkana Kryštofa Alise Lautnera známého z románunu Kladivo na čarodějnice, vydejte se po trase „Kde v Šumperku žily čarodějnice“, a zavítejte také do Expozice čarodějnických procesů.
Dnes je Šumperk živým městem, kde se koná mnoho významných, dokonce i mezinárodních, akcí. Namátkou je to již tradiční a oceňovaný Blues Alive. Nechte se také zlákat vynikající a originální nabídkou mnoha šumperských kaváren a restaurací, které se dokonce staly součástí prestižních gastroprůvodců po ČR.
Zajímá vás kuriózní způsob vzniku požáru Šumperka v roce 1669? Víte, kde se nacházela šatlava a kudy odcházeli odsouzenci v čarodějnických procesech na svou poslední cestu? Informační centrum Šumperk nabízí možnost vydat se na komentovanou prohlídku městem. O letních prázdninách je to např. každou neděli v 11h.
Rozhledna na vyhlídkovém vrchu Háj