Vlastivědné muzeum v Šumperku - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Vlastivědné muzeum v Šumperku


Nacházíte se:
Šumperk
Se slevovou kartou zdarma

Jedenácti sály muzea provází hlas baronky Paulíny Chiary, někdejší obyvatelky honosného domu.

Muzeum ve městě Šumperku vzniklo jako soukromá sbírka už v roce 1896. Počátkem 20. století sídlilo v Dominikánském klášteře, později se přemístilo do blízkého Geschaderova domu. Po II. světové válce převzala muzeum česká státní správa a zanedlouho sbírky definitivně zakotvily v Pavlínině dvoře, původně hospodářském statku, přestavěném na novorenesanční palác.

Od 60. do 70 let prošel objekt kompletní rekonstrukcí, díky které získalo muzeum kvalitní výstavní prostory, koncertní síň i zázemí pro zaměstnance. Koncem minulého století pak byly opraveny střechy a inženýrské sítě a v letech 2005 - 2006 došlo k zrestaurování fasády severního křídla dvora. Vznikla nová galerie, informační centrum a přednáškový sál.

Výstavní prostory Pavlínina dvora nabízí v 11 sálech seznámení s dějinami a přírodou šumperského regionu. Návštěvníky díky automatickému zvukovému průvodci ve čtyřech jazycích provází hlas baronky Paulíny Chiary, podle které je budova pojmenovaná. Ve sluchátkách nemluví jen o vystavených exponátech, ale vypráví i o dějinách města, jeho významných obyvatelích a malebném okolí. Kromě stále expozice pořádá šumperské muzeum v dalších prostorách dvora tematické i umělecké výstavy. V rozsáhlém čtvercovém prostranství uvnitř budov se nepravidelně konají kulturní a společenské akce.

 Vlastivědné muzeum svými sbírkami dokumentuje vývoj společnosti a přírody na Šumpersku. Tomuto zaměření odpovídá i jeho stálá expozice s názvem Příroda a dějiny severozápadní Moravy. Pro návštěvníky muzeum každoročně připraví řadu nových, originálních výstav, doprovodných programů a dílen, přednášek a dalších kulturních akcí. V roce 2016 zde vzniklo tzv. Muzejíčko, specifické zařízení pro rodiny s dětmi, mládež, ale i pro dospělé. V příjemném prostředí Muzejíčka se během roku vystřídá několik interaktivních výstav a programů, které si užije celá rodina. Návštěvníkům je k dispozici také muzejní obchůdek s prodejem suvenýrů a s možností občerstvení. Muzeum najdete v areálu Pavlínina dvora, historickém objektu v parku v centru města. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.   

Pod křídla dnešního Vlastivědného muzea v Šumperku kromě samotných šumperských expozic patří také Lovecko - lesnické muzeum v Úsově, Muzeum Zábřeh, Muzeum Mohelnice a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích.

 

Zavřít

Turistické informace


Vlastivědné muzeum v Šumperku, p. o.
Hlavní třída 22
787 01, Šumperk