Moravská brána stráží poklady - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Moravská brána stráží poklady


Nacházíte se:
Pro rodiny s dětmi

Moravská brána je údolí rozprostírající se od Přerova k Hranicím. 

Vedla tudy významná migrační trasa zvěře i našich lidských předchůdců. Později tudy procházely významné kupecké stezky - Jantarová stezka, po níže se převážel jantar od Baltského moře do Středomoří a opačným směrem se vozila sůl.

Strážci Moravské brány

Bezpečí Moravské brány střežily hrady a starobylá města. Hlavním „strážcem“ a dominantou je majestátní Helfštýn, který je jedním z nejrozlehlejších hradních komplexů v Evropě.

V lesích přímo naproti Helfštýnu je zřicenina hradu Drahotuš, která nabízí klid a příjemnou procházku v přírodě. Obdobně je na tom i severněji umístěná zřícenina hradu Puchart.  Vydejte se třeba i procházkou Potštátským skalní městem.   

Strohost středověkých hradů pak vyvažuje vzdušná elegance renesančního zámku v Hustopečích nad Bečvou s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě.

Unikátní Hranický kras

Nejhlubší zatopená propast na světě?  Hranická propast !  Měří 519,5 metrů a to dosud nevydala všechna své tajemství, protože se zatím nepodařilo dosáhnout jejího dna. Obdobně unikátní jsou také Zbrašovské aragonitové jeskyně.    

Tvůrcem těchto unikátů je zdejší minerální voda – teplická kyselka, jejíž blahodárné účinky můžete vyzkoušet na vlastní kůži díky lázeňské péči, kterou skýtají lázně Teplice nad Bečvou. 

Po stopách lovců mamutů a učitele národů

 Právě v Přerově kdysi sídlili lovců mamutů, o čemž svědčí hojné archeologické nálezy. Můžete tady navštívit  Památník lovců mamutů a odtud se vydat po naučné stezce až ke hliněné soše Mamutíka Toma.

Přerov je také spojený s Janem Amosem Komenským, který zde studoval na latinské škole. Po něm je pojmenováno zdejší muzeum, jehož expozice jsou mimo jiné zaměřeny také na školství.

Technické poklady Moravské brány

Neměli byste určitě minout Jezernické a Hranické viadukty a také tunel ve Slavíči.  Jsou spojeny s výstavbou Severní dráhy císaře Ferdinanda a jsou to nejen technické, ale i architektonické památky, které tvoří výraznou dominantu v krajině.

Velkým fenoménem Moravské brány bývaly větrné mlýny -  ve 30 letech 19. století tady bylo dle archivních záznamů cca 107 dřevěných větrných mlýnů! Do dnešní doby se zachovaly bohužel už jen dva z nich: větrný mlýn v Partutovicích a ve Skaličce.

 Cyklotipy
Moravská brána je protkána sítí značených turistických cest, cyklotras i naučných stezek. Za všechny zmíníme Cyklostezku Bečva a Jantarovou stezku
Gastrotip
Určitě byste měli okusit pivo z pivovaru Zubr, který za své pivní speciály získal nejdeno ocenění.