Naučná stezka Potštátské skalní město - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Naučná stezka Potštátské skalní město


Nacházíte se:
Moravská Brána
Zavřít
Oderské vrchy v okolí Potštátu patří k nádherným, i když méně známým turistickým lokalitám. Návštěvníci zde mohou narazit na Potštátské skalní město, které se rozkládá nad údolím řeky Veličky přibližně 10 km severozápadně od Hranic.
Zavřít

Skalní město je tvořeno z odolných usazených karbonských břidlic, drob a slepenců, proto nečekejte oblé skalní útvary, které jsou typické pro pískovce. Zdejší skalní město má naprosto odlišný ráz, kdy skály místy strmě vyčnívají ze svahů údolí a dosahují výšky i přes 20 m. I díky tomu na skalních stěnách za pěkného počasí spatříte množství vyznavačů skalního lezení, kteří si Potštátské skalní město poměrně oblíbili.

Ta největší skaliska spatříte v těsném sousedství silnice č. 441 nedaleko bývalého pohostinství U tlustého Jana. Nejkrásnější pohled na skály je brzy na jaře, než se skryjí za hustou clonou stromů.  Hostinec si vysloužil své jméno díky neobyčejně korpulentnímu hostinskému, který zde žil v 19. století a musel mít speciální židli. Aby se dostal do vzpřímené polohy, musel si prý pomáhat lanem zavěšeným na háku poblíž výčepního pultu.

Naučná stezka tvoří okruh, který začíná a končí v Potštátu, kde doporučujeme návštěvu místního zámku s expozicí z historie Potštátska. Součástí skalního města je několik set let stará zřícenina hradu Puchart a také pozůstaky základů soukromé rozhledy, kterou si zde vybudoval hrabě Zikmund Desfours-Walderode v roce 1929. Romantické duše určitě okouzlí také malebná vesnička Michalov s dřevěnou zvoničkou. 

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Délka trasy:
12.1 km
Celkové stoupání:
345 m
Celkové klesání:
345 m
Nejvyšší bod:
567 m. n. m.
Nejnižší bod:
361 m. n. m.

Výškový profil