Skalní město je tvořeno z odolných usazených karbonských břidlic, drob a slepenců, proto nečekejte oblé skalní útvary, které jsou typické pro pískovce. Zdejší skalní město má naprosto odlišný ráz, kdy skály místy strmě vyčnívají ze svahů údolí a dosahují výšky i přes 20 m. I díky tomu na skalních stěnách za pěkného počasí spatříte množství vyznavačů skalního lezení, kteří si Potštátské skalní město poměrně oblíbili.
Ta největší skaliska spatříte v těsném sousedství silnice č. 441 nedaleko bývalého pohostinství U tlustého Jana. Nejkrásnější pohled na skály je brzy na jaře, než se skryjí za hustou clonou stromů. Hostinec si vysloužil své jméno díky neobyčejně korpulentnímu hostinskému, který zde žil v 19. století a musel mít speciální židli. Aby se dostal do vzpřímené polohy, musel si prý pomáhat lanem zavěšeným na háku poblíž výčepního pultu.
Naučná stezka tvoří okruh, který začíná a končí v Potštátu, kde doporučujeme návštěvu místního zámku s expozicí z historie Potštátska. Součástí skalního města je několik set let stará zřícenina hradu Puchart a také pozůstaky základů soukromé rozhledy, kterou si zde vybudoval hrabě Zikmund Desfours-Walderode v roce 1929. Romantické duše určitě okouzlí také malebná vesnička Michalov s dřevěnou zvoničkou.
Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.