Zámek Potštát


Potštát

Zámek Potštát se nachází ve stejnojmenné v městečku pod Oderskými vrchy, na okraji vojenského újezdu Libavá. V zámku je expozice, kde se dozvíte zajímavosti z historie zámku i Potštátska.

Předchůdcem zámku byla tvrz čtvercového tvaru ze 14. století, která nahradila pobořený hrad Puchart, jehož pozůstatky můžete i dnes vidět, když se vydáte na naučnou stezku Potštátským skalním městem.

Od r. 1538 byla tvrz dokonce označována jako hrad, což by mohlo naznačovat pozdně gotickou přestavbu. Na přelomu 16. a 17. stol.století provedli majitelé Podstatští z Prusinovic zásadní renesanční přestavbu, kdy hrad přestavěli na patrový čtyřkřídlý zámek s obdélníkovým nádvořím.

Po bitvě na Bílé hoře byl zámek zkonfiskován a věnován nemanželské dceři Rudolfa II. – Karolině d´Austria. Po ní zámek získal v 60. letech 17. století rod Walderode, jenž ho měl v držení spolu s rodem Desfous,až do roku 1963. Na přelomu 17. a 18. století doznal interiér stavby rozsáhlých brokních změn. V 19. století byl zámek po vyhoření přestavěn v empírovém slohu.

Dnes slouží potřebám obce – sídlí zde obecní úřad, mateřská školka a knihovna.

Expozice historie Potštátska

Expozice prezentuje bohatou a zajímavou historii Potštátska - nejen města Potštátu, ale celého okolí, včetně místních částí a zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Jejím předmětem je historický příběh Potštátu od dob hrabat Walderode, kteří měli pro Potštátsko velký význam, přes klíčové období 2. světové války, odsunu a dosídlování Sudet, období mezi roky 1948 a 1989 až po konec 20. století.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.