Památník lovců mamutů - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Památník lovců mamutů


Nacházíte se:
Přerov

Památník lovců mamutů představuje návštěvníkům jednu z nejvýznamnějších středoevropských lokalit mladého paleolitu v Evropě umístěnou v Předmostí u Přerova.

Zastřešený pavilon je vybudován na jednom z posledních míst, kde jsou stopy po pobytu paleolitických lovců. Odkrytá situace v pavilonu přímo v autentickém prostředí představuje unikátní pohled na okrajovou část sídliště lovců mamutů z doby před cca 27 000 lety, kde byl pohazován odpad ze zvířecích kostí.

Rozbor kostěného materiálu dokazuje nejen, jak významnou roli hrál ulovený mamut k přežití lovecké skupiny v drsných podmínkách, ale také představuje rozmanitost fauny doby ledové. Skutečnosti naznačují, že se nejedná o sezónní sídliště, ale spíše o průběžný celoroční pobyt lovecké skupiny v Předmostí.

K nejvýznamnějším nálezům patří odkryv pohřebního areálu situovaného pod stěnou Skalky, který obsahoval pozůstatky dvaceti lidských koster, rytinu předmostské Venuše na mamutím klu, plastiku mamuta vyřezanou z mamutího klu, sošku rosomáka z hlíny, kosti zdobené rytinou, ohromné množství pazourkových a kostěných nástrojů atd.

Tip pro Vás

Lokalitou vede naučná stezka, začínající v Předmostí a končící na Čekyňském kopci, kde pravěk připomene socha mamuta v životní velikosti. V několika třídách Základní školy Komenského v Předmostí u Přerova najdete jako připomínku zdejších nálezů expozici věnovanou pravěku tvořenou pracemi žáků i učitelů.

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.    

Zavřít

Turistické informace