Naučná stezka Předmostím až do Pravěku - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Naučná stezka Předmostím až do Pravěku


Nacházíte se:
Moravská Brána
Zavřít
Projdete se známou archeologickou lokalitou, proslulou nálezy z doby lovců mamutů. Trasa s 9 zastaveními je označena modrými značkami.
Zavřít

Stezka začíná na sídlišti v Předmostí u plastiky "Sonda do pravěku" a na její trase kromě tradičních zastavení s informačními panely naleznete také Památník lovců mamutů, školní naučnou stezku s výukovým areálem Školní kopec, vytvořeným žáky základní školy J. A. Komenského v atraktivní přírodní lokalitě poblíž Přerovské rokle. Nachází se zde zvonkohra, skákací panáci, naučný rozcestník, tabule se slunečními hodinami a mapou hvězdné oblohy nebo přírodní učebna matematiky.

Asi největší atrakcí je betonová socha Mamutíka Toma v životní velikosti v lokalitě Přírodní památka Na Popovickém kopci. Naučná stezka končí návštěvou Školního muzea lovců mamutů v budově školy, kde můžete spatřit i vybrané archeologické nálezy.

Předmostí je známé jako významné archeologické naleziště starší doby kamenné. V lokalitě Hradisko byly nalezeny nejstarší lidské stopy na Přerovsku.

Nejvyšším bodem stezky je Popovický kopec (305 m. n. m.), celkové převýšení je asi 85 m. Trasa je vedena lehkým terénem, značena modrými značkami a je schůdná lépe za suchého počasí. Za příznivého počasí je z Popovického kopce vidět nejen celý Přerov a jeho široké okolí, ale severozápadním směrem také Svatý Kopeček u Olomouce. Vyskytuje se zde velmi vzácná teplomilná stepní květena.

Zastavení naučné stezky

  1. Sonda do pravěku
  2. Památník lovců mamutů
  3. Skalka
  4. Hradisko
  5. Školní stezka
  6. Přerovská rokle
  7. Mamutík Tom
  8. Na Popovickém kopci
  9. Školní muzeum

Časová náročnost: 2,5 - 3 hod.

Doprava: asi 50 m od hřbitova, v blízkosti parkoviště a zastávky MHD

Parkování: v blízkosti Městského informačního centra (ulice Prostějovská, Hranická)

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.  

Tipy v okolí


Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
7.2 km
Celkové stoupání:
126 m
Celkové klesání:
118 m
Nejvyšší bod:
305 m. n. m.
Nejnižší bod:
217 m. n. m.

Výškový profil