Plumlovská přehrada - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Plumlovská přehrada


Nacházíte se:
Plumlov

Plumlovská přehradu  je jedním z nejvyhledávanějších míst pro letní rekreaci na Prostějovsku.  A není se co divit, na své si tady totiž přijdou nejen milovníci koupání a vodních sportů, ale také příznivci cykloturistiky. 

Pláže najdete na obou březích přehrady, a je jen na Vás, zda dáte přednost písčité pláži na severním břehu nebo raději travnaté pláži na břehu jižním, kde navíc najdete i půjčovnu vodních plavidel.

Na hrázi je během letních prázdnin v provozu letní kino, pod hrází minigolf. Kolem přehrady vede okružní pěší a cyklotrasa a další trasy „vybíhají“ také do okolí. V Plumlově láká k návštěvě Plumlovský zámek.

Praktické informace

  • přehradu najdete kousek od Prostějova mezi obcemi Plumlov a Mostkovice
  • přehradní hráze se dá pohodlně zaparkovat na hlídaném parkoviště
  • ubytovat se můžete v autokempu, motorestu či hotelu
  • kolem přehrady je k dispozici řada stánků s občerstvením

Trocha faktů a historie

Přehrada, která patří mezi nejstarší v ČR, byla vybudována na řece Hloučele z důvodu zamezení povodním, které od středověku sužovaly  okolní vesnice, ale i samotné město Prostějov.

Stavba přehrady byla zahájena už v roce 1912, ale v r. 1914 byla přerušena kvůli 1. světové válce. Stavební práce byly opět zahájeny až na jaře 1921 a v roce 1933 byla přehrada dokončena a napuštěna. Přehrada stojí na místě dvou rybníků: Stichovický (též zv. Valchovský) a Zlechovský, které zda byly už od středověku.

Vodní plocha zaujímá rozlohu 74 hektarů a přehrada celkově zadržuje zhruba 5,5 milionů kubíků vody. Zemní sypaná hráz je v koruně široká 7 metrů, dlouhá 464 metrů a vysoká nade dnem přehrady 17 metrů. Nitrem přehrady vedou dvě výpustní trubky používané pro regulaci hladiny. U přehradní výpustě bývala původně i turbína o výkonu 31 kW, která byla při rekonstrukci přehrady v letech 2009 – 2013  demontována.

Tip pro vás

Více tipů na výlet na  Prostějovku.

 

Zavřít

Turistické informace