Moravská stezka


Nacházíte se:
Haná,Podhůří Jeseníků,Jesenicko
Zavřít
Dálková trasa nabízející jedinečnou možnost projet celou Moravu od Jeseníků na severu až k Břeclavi na jihu a vidět to nejlepší, co Morava nabízí – nedotčenou přírodu ve třech CHKO (Jeseníky, Litovelské Pomoraví a Pálava), jedinečné doklady pradávného osídlení z doby pravěku a Velké Moravy, unikátní barokní skvosty zapsané na seznamu UNESCO (Olomouc, Kroměříž, Lednicko-Valtický areál) i technické zajímavosti současnosti (Baťův kanál).
Zavřít

Trasa: Mikulovice - Jeseník - Lipová-lázně- Jeseník - Ramzová - Hanušovice - Mohelnice - Litovel - Olomouc - Dub nad Moravou - Tovačov

Popis Moravské stezky v Olomouckém kraji

Úvodní část Moravské stezky prochází přes Jeseníky a je tedy jasné, že bude potřeba trochu šlápnout do pedálů. Ale tato dřina je plně vyvážená krásou zdejší přírody. Od Hanušovic, kde začíná cyklotrasa víceméně kopírovat tok řeky Moravy, vás čeká klesání až k Mohelnici. Za Mohelnicí cyklostezka prochází kouzelným Litovelským Pomoravím, které se táhne až k Olomouci. Z hanácké metropole míří cyklostezka k jihu a vstupuje do úrodné hanácké roviny, která se táhne až ke Kroměříži. Hanácký úsek je ideální i pro méně zdatné cyklisty. 

Moravská stezka v celé své délce měří cca 295 km, přičemž Olomouckým krajem prochází 178 km. V terénu ji najdete pod označením 4. Moravská stezka.

Moravská stezka nabízí možnost vícedenního putování, které si navíc můžete prodloužit i výlety podél trasy.  Trasu je možné rozčlenit do několik etap dle vlastních potřeb a kondice. A samozřejmě je možné absolvovat trasu oběma směry a tím nastavit různé stupně obtížnosti. 

Divoké a kouzelné Jeseníky

Jste na území Jeseníků a je tedy zřejmé, že na vás čekají kopce. Ale zvolna - na začátku trocha relaxace, kterou si můžete dopřát hned ve dvou lázeňských městech. První je Jeseník, kde kromě Priessnitzových lázní můžete navštívit i unikátní venkovní balneopark. A kousek dál jsou Schrothovy lázně v Dolní Lipové, které určitě doporučejeme navštívit.

Dál budete projíždět nádhernými partiemi Jeseníků přes Ramzovou, Ostružnou a Brannou, kde by vaší pozornosti neměl uniknout zámek Kolštějn. Kopcovitý terén se táhne téměř až k Hanušovicím a odtud vás čeká již pozvolné klesání, kdy trasa vede podél řeky Moravy. A než opustíte turistickou oblast Jeseníků, čekají vás ještě jedny lázně v Bludově, kde najdete i úžasné dětské Pradědovo dětské muzeum.

Bohatá a malebná Haná

Hanácký úsek Moravské stezky je díky svému mírnému profilu ideální i pro méně zdatné cyklisty.  V jeho první části projedete malebnou krajinou tvořenou nedotčenými lužními lesy Litovelského Pomoraví a vaší pozornosti by nemělo uniknou několik zajímavých míst. Projíždět budete romantickým areálem Nové Zámky, kde najdete lovecký zámeček Lichtenštejnů či nevšední malé kamenné stavby v přírodě. Dalším zajímavým tipem jsou Mladečké jeskyně.

A pak vás již čeká město Litovel, které je díky nesčetným ramenům Moravy, které městem protékají,  přezdívané  Hanácké Benátky. A samozřejmě je známé také díky Litovelskému pivu.  Dalším tipem k zastávce je Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech. 

A pak stezka míří do Olomouce, která se pyšní nepřeberným množstvím památek včetně památky UNESCO - určitě neuděláte chybu, když si na prohlídku města vyčleníte víc času. Z Olomouce se trasa stáčí k jihu a noří se do úrodné roviny Hané, z níž se jako oáza vynoří Tovačovské rybníky a jezera, nad nimiž se vypíná Spanilá věž, která je dominatou Tovačovského zámku. Odtud pojedete přes Chropyni do Kroměříže, honosné rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. 

Cyklotipy

Moravská stezka se v Olomouci kříží s další dálkovou cyklotrasou Jantarová stezka  a v Tovačově s Cyklostezkou Bečva.

Trasa se také několikrát protne (v Jeseníku, Postřelmově a Mohelnici) s tematickou Čarodějnickou cyklotrasou.

V okolí Mohelnice se Moravská stezka několikrát potkává také s cyklotrasou Ochutnej Moravu na kole.

Milovníkům trailů doporučujeme Lipovské stezky u Lipová-lázně.

Letní tipy

K osvěžení cestou můžete využít Moravičanské jezero u Mohelnice, pískovnu Náklo, přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce.

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
střední
Délka trasy:
178.7 km
Celkové stoupání:
501 m
Celkové klesání:
631 m
Nejvyšší bod:
703 m. n. m.
Nejnižší bod:
191 m. n. m.

Výškový profil


Další informace ke trase