Moravská stezka


Nacházíte se:
Haná,Podhůří Jeseníků,Jesenicko
Stezka nabízí jedinečnou možnost projet celou Moravu od Jeseníků na severu až k Břeclavi na jihu a vidět to nejlepší, co Morava nabízí.

Moravská stezka tvoří doslova osu celé Moravy a nabízí výběr toho nejlepšího, co je na Moravě k vidění – nedotčenou přírodu ve třech CHKO (Jeseníky, Litovelské Pomoraví a Pálava), jedinečné doklady pradávného osídlení z doby pravěku a Velké Moravy, unikátní barokní skvosty zapsané na seznamu UNESCO (Olomouc, Kroměříž, Lednicko-Valtický areál) i technické zajímavosti současnosti (Baťův kanál).

Cyklotrasa nabízí vícedenní možnost putování, které si navíc můžete prodloužit případnými výlety podél trasy.  Trasu je možné případně  rozčlenit do několik etap dle vlastních potřeb a kondice. A samozřejmě je možné absolvovat trasu oběma směry a tím nastavit různé stupně obtížnosti. 

Cyklotrasa v celé své délce měří cca 295 km a cyklisté trasu v terénu najdou pod označením 4. Moravská stezka.

Moravská stezka v Olomouckém kraji

Úvodní část Moravské stezky prochází přes Jeseníky a je tedy jasné, že bude potřeba trochu šlápnout do pedálů. Ale tato dřina je plně vyvážená krásou zdejší přírody. Od Hanušovic, kde začíná cyklotrasa víceméně kopírovat tok řeky Moravy, vás čeká klesání až k Mohelnici. Za Mohelnicí cyklostezka prochází kouzelným Litovelským Pomoravím, které se táhne až k Olomouci. Z hanácké metropole míří cyklostezka k jihu a vstupuje do úrodné hanácké roviny, která se táhne až ke Kroměříži. Hanácký úsek je ideální i pro méně zdatné cyklisty. 

Trasa: Mikulovice - Jeseník - Lipová-lázně- Jeseník - Ramzová - Hanušovice - Mohelnice - Litovel - Olomouc - Dub nad Moravou - Tovačov - Kroměříž (Zlínský kraj)

Divoké a kouzelné Jeseníky

Jste na území Jeseníků a je tedy zřejmé, že na vás čekají kopce. Ale zvolna - na začátku trocha relaxace, kterou si můžete dopřát hned ve dvou lázeňských městech. První je Jeseník, kde kromě Priessnitzových lázní můžete navštívit i unikátní venkovní balneopark. A kousek dál jsou Schrothovy lázně v Dolní Lipové, které určitě doporučejeme navštívit. Dál budete projíždět nádhernými partiemi Jeseníků přes Ramzovou, Ostružnou a Brannou, kde by vaší pozornosti neměl uniknout zámek Kolštějn. Kopcovitý terén se táhne téměř až k Hanušovicím a odtud vás čeká již pozvolné klesání, kdy trasa vede podél řeky Moravy. A než opustíte turistickou oblast Jeseníků, čekají vás ještě jedny lázně v Bludově, kde najdete i úžasné dětské Pradědovo dětské muzeum.

Bohatá a malebná Haná

Hanácký úsek Moravské stezky je díky svému mírnému profilu ideální i pro méně zdatné cyklisty.  V jeho první části projedete malebnou krajinou tvořenou nedotčenými lužními lesy Litovelského Pomoraví a vaší pozornosti by nemělo uniknou několik zajímavých míst. Projíždět budete romantickým areálem Nové Zámky, kde najdete lovecký zámeček Lichtenštejnů či nevšední malé kamenné stavby v přírodě. Dalším zajímavým tipem jsou Mladečké jeskyně. A pak vás již čeká město Litovel, které je díky nesčetným ramenům Moravy, které městem protékají,  přezdívané  Hanácké Benátky. A samozřejmě je známé také díky Litovelskému pivu.  Dalším tipem k zastávce je Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech a pak vás již čeká Olomouc s nepřberným množstvím památek včetně památky UNESCO - určitě neuděláte chybu, když si na prohlídku města vyčleníte víc času. Z Olomouce se trasa stáčí k jihu a noří se do úrodné roviny Hané, z níž se jako oáza vynoří Tovačovské rybníky a jezera, nad nimiž se vypíná Spanilá věž, která je dominatou Tovačovského zámku. Odtud pojedete přes Chropyni do Kroměříže, honosné rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. 

Letní tipy

K osvěžení cestou můžete využít Moravičanské jezero u Mohelnice, pískovnu Náklo, přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce.

Cyklotipy

Moravská stezka se v Olomouci kříží s další dálkovou cyklotrasou Jantarová stezka  a v Tovačově s Cyklostezkou Bečva.

Trasa se také několikrát protne (v Jeseníku, Postřelmově a Mohelnici) s tematickou Čarodějnickou cyklotrasou.

Milovníkům trailů doporučujeme Lipovské stezky u Lipová-lázně.

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
střední
Délka trasy:
178.7 km
Celkové stoupání:
501 m
Celkové klesání:
631 m
Nejvyšší bod:
703 m. n. m.
Nejnižší bod:
191 m. n. m.

Výškový profil