Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník


Nacházíte se:
Jeseník
Bezbariérový cíl

Lázně s unikátním klima leží ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 metrů nad mořem. Jejich areál tvoří dominantu širokého okolí a je odtud jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Jsou zde mimořádně příznivé klimatické podmínky: ze tří stran, ze severu, západu a jihu je chrání vysoké hřebeny hor, pouze směrem na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva.

 Historie

Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně jedinému člověku - Vincenzi Priessnitzovi (1799-1851), který se stal zakladatelem vodoléčby a který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. Priessnitz byl lékařem od pána Boha, měl intuici, mimořádné pozorovací schopnosti a paměť, navíc uvedl své myšlenky do praxe ve správnou dobu a na správném místě.

Jeho důstojným pokračovatelem byl doktor Josef Schindler (1814-1890), který převzal Lázně v r. 1853 a stál v jejich čele 38 let. Schindlerovým nástupcem se stal jeho asistent dr. Eduard Emmel, který obohatil léčbu o další postupy, např. o masáže k vodoléčbě.

Světové úrovně dosáhl Gräfenberg pod vedením primáře dr. Josefa Reinholda (1885-1947), skvělého psychiatra a psychologa, který dokázal spojit Priessnitzův odkaz s nejnovějšími vědeckými poznatky. Ve znaku má lva, symbolizujícího vítěznou cestu Priessnitzovy vodoléčby, ale i lva zavazujícího, že pokračovatelé proslulého vodního doktora budou i nadále čistými přírodními prostředky spolu s nejnovějšími poznatky vědy vracet lidem zdraví a radost ze života. 

Léčebné procedury

Lázeňská léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů, kombinovaných s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Kromě léčebného tělocviku, elektroléčby, vodoléčby a fyzikální terapie jsou pro Priessnitzovy léčebné lázně typické Priessnitzovy koupele, bylinkové a perličkové koupele, inhalace, elektrospánek, muzikoterapie, magnetoterapie, oxygenoterapie, lymfodrenáže, plynové injekce, světloléčba, arteterapie, akupunktura, computerová kineziologie a postupy myoskeletální medicíny. 

Nabídka dalších služeb

Pobyt v Priessnitzových léčebných lázních, to nejsou jen léčebné procedury, ale i široká nabídka aktivního využití volného času. Pro mnoho návštěvníků jsou příjemným doplňkem programu vycházky s průvodcem, turistika, cykloturistika či poznávací autobusové výlety do vzdálenějšího okolí včetně Polska.

Lyžaři najdou v zimě ideální podmínky pro bílý sport v lyžařských areálech v Ramzové, na Miroslavi, Petříkově nebo Červenohorském sedle, ti méně nároční mohou využít vhodné terény v nejbližším okolí. Ke sportovní relaxaci jsou v létě k dispozici tenisové kurty, minigolf, fitness centrum, bazén, sauna a půjčovna horských kol. V zimě potom zimní stadion s umělou plochou a půjčovnou bruslí, sáněk a lyží.

Lázeňské domy

Lázeňská budova SANATORIUM PRIESSNITZ

Lázeňský dům PRIESSNITZ leží v malebné poloze ve výšce 620 m n. m. Tato hlavní lázeňská budova, postavená v roce 1910 podle projektu vídeňského architekta Bauera v originálním secesním stylu a se stylovými interiéry, tvoří dominantu širokého okolí. Přímo v lázeňském domu Priessnitz jsou poskytovány pod odborným vedením lékařů a rehabilitačních pracovníků vodoléčebné procedury, uhličité koupele, masáže, elektrospánek, magnetoterapie a další speciální terapie.

 

Zavřít

Turistické informace


Priessnitzova 12/299
790 03, Jeseník

Osobnosti


  • Vincenz Priessnitz