Jak krutá byla realita života pro mnoho místních obyvatel na Jesenicku v 17.století se můžete přesvědčit během návštěvy expozice čarodějnických procesů v muzeu v Jeseníku ve sklepení Vodní tvrze.
Nešťastným obdobím dějin Jesenicka, během kterého zemřely stovky nevinných lidí, provází stálá expozice v zrekonstruovaných prostorách sklepení Vodní tvrze v Jeseníku. Inkviziční procesy na území vratislavského biskupství, kam jesenický region územně patřil, sužovaly tehdejší Slezsko od roku 1622 až do roku 1695 a co se týče jejich rozsahu, nemají ve Střední Evropě obdoby. Tohoto vyvražďování se účastnil také nechvalně proslulý inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu (dnešní Zlaté Hory), hlavní postava čarodějnických procesů ve Velkých Losinách.
Gotická věžová tvrz stála v Jeseníku už v první polovině 13. století a tvořila jedinou ochranu města bez hradeb. V roce 1996 našlo ve zdech Vodní tvrze sídlo nově zřízené Vlastivědné muzeum Jesenicka a o rok později začala postupná celková rekonstrukce památky. Expozice čarodějnických procesů byla vytvořená v roce 2011.
Až po několika staletích tak můžeme i díky otevření polských církevních archivů poznat brutalitu, s jakou "vyšetřovatelé" v 17. století nutili obyčejné lidi i zámožné měšťany k přiznání jejich spojení s ďáblem. Sklepy Vodní tvrze návštěvníkovi dopodrobna odhalí hysterii této doby díky modernímu vybavení včetně audioprůvodce ve čtyřech jazycích, dotykových displejů nebo filmu o první jesenické oběti inkvizice, promítaného na stěnu vytvořenou z takzvané suché mlhy. Vystavené jsou také přesné ruční kopie důležitých listin i repliky dobových mučících nástrojů.
Expozice je návštěvníkům přístupná celoročně, ale vstupenky je nutné si rezervovat na určitý den a hodinu. Krutosti inkvizičních tribunálů jsou zpracovány velice realisticky, prohlídka sklepení proto není vhodná pro děti mladší 13 let.