Přírodní park Březná


Nacházíte se:
Štíty

Březná tvoří přirozenou hranici Čech a Moravy, a je to skutečně neobjevený přírodní ráj. Hlavním znakem parku je jarní trvalka bledule jarní, která zde na jaře vytváří rozsáhlé koberce. Mezi zvláštnosti tohoto parku patří například balvanové proudy, balvanová moře a také četné mrazové sruby s průměrnými výškami okolo 10 metrů, které se nachází na svazích Pálené hory a Vlčí jámy.

Parkem protékají řeky Březná a Moravská Sázava, které v krajině vytvářejí výrazná, hluboká a symetrická údolí. Zajímavostmi tohoto území jsou také přes 170 let starý les pralesovitého charakteru rozkládající se v lokalitě Vodní stráně nebo cenný soubor smrků, jedlí, javorů a bohatého bylinného podrostu, který se nazývá Lesina.

Při procházce můžete zpozorovat celou řadu chráněných druhů živočichů, mezi jinými například výra velkého a čápa černého.

Tipy v okolí:

Pokud rádi obdivujete historické památky, tak si určitě nenechejte ujít návštěvu zříceny gotického hradu Hoštejna, který se nachází nad stejnojmennou obcí. Ve Štítech navštivte středisko akrobatického lyžování - Acrobat park, které založil olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta. Pod dohledem špičkových instruktorů si tady některé akrobatické skoky můžete i vyzkoušet.

Lidovou architekturu 19. století můžete obdivovat v obcích Zborov, Jedlí, Drozdov a mnoha dalších.

Území je přístupné po turisticky značených cestách, výchozími body cest jsou Zábřeh (BUS, VLAK), Hoštejn (BUS, VLAK) a Štíty (BUS, VLAK). Oblastí prochází také několik cyklotras. Většina z nich vede údolními nivami řek, ostatní mají poměrně náročná stoupání a sjezdy.

 

 

Zavřít

Turistické informace


Přírodní park Březná
789 91 Štíty

Víte že


  • Větší část přírodního parku o rozloze 111 km čtverečních se rozkládá v Drozdovské vrchovině, částečně zasahuje také do Zborovské vrchoviny, Rovenské pahorkatiny a Maletínské vrchoviny.