Přírodní park Sovinecko - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Přírodní park Sovinecko


Nacházíte se:
Sovinec

Přírodní park Sovinecko vás okouzlí svou nedotčenou krásou, která tkví v tom, jak se střídají hluboká údolí s výraznými svahy pokrytými nepropustným lesním porostem.

Park se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Dodnes se na území přírodního parku setkáte se stopami po dolování železné rudy, stříbra, zlata a dalších nerostných surovin. Velice zvláštní a zajímavý je neobvyklý výskyt krasových útvarů v okolí Sovince.

Parkem se vinou říčky Oskava a Teplička a také Huntava a Sitka, na jejichž nepřístupných stráních a skalnatých srázech rostou jedle a jilmy. Na svazích v údolí Oskavy se nacházejí malé přírodní poklady, kterými jsou zachovalé komplexy kyselých bučin. V přírodním parku hnízdí na 129 druhů ptáků, mezi nimiž kraluje dnes už vzácný výr velký.

Dominantou parku je bezesporu hrad Sovinec, ale vydat se můžete také na obhlídku národní přírodní památky Rešovské vodopády, které svírá soutěska říčky Huntavy. 

V přírodním parku jsou rozesety vesničky zajímavé zejména hornickou činností. Takovou starou hornickou osadou je například Ruda u Rýmařova, kde si můžete projít vzácnou barokní křížovou cestu, která vás zavede od barokního kostela až na Křížový vrch.

Tipy pro turisty

Území je přístupné po turisticky značených cestách, které začínají ve Šternberku (BUS,VLAK), Dlouhé Loučce (BUS), Huzové (BUS), Sovinci (BUS) a Rešově (BUS).

Cyklotipy

Je zde vytyčena kvalitní síť cyklostezek, které jsou v terénu dobře značeny. Lze si např. vybrat okruh Šternberk – Dalov – Šternberk (26 km), Uničov – Sovinec – Rešovské vodopády – Uničov (63 km)nebo trasu Olomouc – Sovinec – Dětřichov (56 km).

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Šternbersko.

Zavřít