Šternberk a okolí - krajinou Ecce Homo - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Šternberk a okolí - krajinou Ecce Homo


Nacházíte se:

Město Šternberk leží na rozhraní mezi rovinatým Hornomoravským úvalem a Nízkým Jeseníkem. Ve městě a jeho okolí si přijdou na své nejen milovníci památek, ale také rychlých vozů a přírody. 

Kdo by neznal vyhlášené závody do vrchu Ecce Homo, které se konají ve městě Šternberk a které město proslavily v celé Evropě?  Trať Ecce Homo je jednou z nejlépe hodnocených tratí v celém seriálu Mistrovství Evropy. Ale věděli jste, že tyhle závody mají i svou veteránskou verzi? Pokud se o závodech chcete dozvědět víc, navštivte Ecce Homo Park, který najdete ve Šternberském klášteře.

Co musíte ve Šternberku vidět

Dominantou města Šternberk je bezesporu stejnojmenný hrad, který vás ohromí svou rozlohou a také tím, jak se v jeho interiérech snoubí různé historické styly od renesance až po secesi. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů a řady akcí.

Další významnou památkou je Šternberský klášter, který je postupně rekonstruován a zpřístupňován veřejnosti. V jeho interiérech můžete zhlédnou zajímavé expozice, včetně již zmíněné expozice věnované slavnému závodu. Šternberský klášter, spolu s kostelem Zvěstování Panny Marie, tvoří dominantu šternberského Horního náměstí, přičemž kompozici ještě dotváří Mariánský sloup – celé náměstí je městkou památkovou zónou.

Vaší pozornosti by ve Šternberku neměla ujít ani Expozice času, která mapuje způsob měření času v různých období lidstva.  

Hurá do přírody

Město Šternberk leží na hranici Přírodního parku Sovinecko, které je ideálním cílem pro řadu výletů. Těmi největšími lákadly v parku jsou hrad Sovinec a přírodní památka Rešovské vodopády, ale na území parku a v jeho těsné blízkosti najdete i další půvabná a zajímavá místa:

Tipy pro pěší

Krásný výhled až k Olomouci se otevírá z vyhlídkového místa Zelená budka nad Šternberkem. Odtud se můžete vydat na dvě naučné stezky: Naučná stezka Zelená stezka vás zavede k pramenu Těšíkovské kyselky, okružní  Naučná stezka Prabába Vás seznámí s historií a také místními pověstmi.  

Letní tipy

Milovníci přírodního koupání ocení Dalovské jezírko, koupaliště Dolní Žleb, nebo Přírodní biotop Paseka. Pokud rádi táboříte, můžete vyzkoušet Kemp Dolní Žleb.

Zavřít