Hrad Šternberk - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Hrad Šternberk


Šternberk
Se slevovou kartou zdarma
I. prohlídkový okruh -bezbariérový přístup – (vstup přes hradní park)

Jeden z nejstarších hradů severní Moravy, kolébka moravské větve rodů Šternberků. Nabízí tři prohlídkové okruhy v letní turistické sezóně a návštěvy různě zaměřených akcí v průběhu celého roku.

 Z původně gotického hradu se dochovaly zbytky opevnění a válcová věž, jejíž zdivo je 4 m silné a jež v dobách ohrožení tvořila centrum obrany hradu. Ten byl později často přestavován, rozšiřován a upravován. Bohatý interiér hradu při prohlídce zaujme výzdobou ze 14. - 19. století a díly nizozemského, italského, německého a českého sochařství a malířství. Ozdobou pokojů a rozlehlých sálů je řada kleneb či dřevěné trámové a kazetové stropy. Velmi vzácná je sbírka původních renesančních a barokních kachlových kamen. Ojedinělým prostorem je taé zámecká kuchyně.

Historie hradu

Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV.

V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad přestavbou rozšířen o renesanční křídlo s tzv. Vizitkovým sálem. Berkové také nechali vybudovat systém hospodářských a správních budov.

Historie hradu je rovněž spjata s husitskými válkami i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěli. V roce 1699 přešel hrad do majetku Lichtenštejnů. Hrad poté nebyl dlouhou dobu využíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Lichtenštejnové Šternberk vlastnili až do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů vyvlastněn.

Základní I. prohlídkový okruh má bezbariérový přístup. Zahrnuje kapli, chodbu a pokoje prvního patra vybavené mobiliářem posledních majitelů. Délka prohlídky cca 60 minut. 

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Šternbersko.

Zavřít

Turistické informace


Horní nám. 6
785 01 Šternberk

Víte že


  • Z pravidelných akcí doporučujeme navštívit open air festival v areálu hradu Šternberský kopec nebo srpnové speciální prohlídky hradu s možností vyzkoušet si historické kostýmy.
  • Hrad Šternberk nabízí pronájem tzv. Hodovního sálu pro pořádání společenských či firemních akcí. Více informací na www.conventionok.cz