Levandulový statek - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Levandulový statek


Nacházíte se:
Úsov

Máte rádi levanduli? Tak určitě navštivte Levandulový statek v Bezděkově, který je vyhlášený právě jejím pěstováním. Na statku se pořádají zážitkové programy, nabízí degustace, fotografování s profesionálním fotografem, či možnost využití místa pro svatby. Každoročně se zde ve sváteční dny, 5. a 6. července koná Levadulový festival přímo uprostřed rozkvetlých levandulových poílí. Festival je plný hudby, atrakcí, výrobků od lokálních producentů, dobrého jídla a pití. Zkrátka festival, který potěší všechny smysly.

Rodinný statek navazující na tradici prarodičů se zabývá pěstováním česneku, jahod, měsíčku, máty, meduňky a především levandule. Právě levandule se stala ikonickou komoditou statku, kdy z původních 500 vysázených rostlin jich již mají 14 tisíc. 

Co statek nabízí?

Kolem levandulových polí byly nedávno pro návštěvníky vystavěny tři malé turistické altánky na odpočívání, aby se ještě více umocnila uklidňující síla nádherného levandulí provoněného prostředí. Statek nabízí komentované prohlídky, možnost natrhat si vlastní kytici, a díky venkovní kuchyni i degustační menu pokrmů s přídavkem této plodiny. Pro zájemce je také možné od května do července navštěvovat dvakrát týdně 1,5 hodinové lekce jógy v netradičním prostředí mezi levandulovými keři. Vždy na podzim nebo na jaře může statek nabídnout k prodeji i sazenice levandule pro veřejnost. Levandule je na statku pěstována bez chemických postřiků a umělých hnojiv.

Obchůdek v Bezděkově

Návštěvníci mají možnost nakoupit zboží z levandule v malém obchůdku přímo v Bezděkově, ale i v e-shopu. Jedná se především o kosmetické přípravky s levandulí, vyřezávaná dekorační levandulová mýdla, sirup, likér, pytlíček sušených levandulových lístků pro provonění, či levanduli na čaj, vaření a pečení.

Kam se ještě za levandulí vypravit?

Kromě statku samotného byla otevřena síť kaváren/bister na náměstí v centru města Úsov, Olomouce a Zábřehu, kde kromě tradičního kavárenského sortimentu nabízejí právě i speciality s levandulí, ať je to káva, čaj, punč, speciální šumivé víno, limonáda, bábovka, čokoláda, marmeláda, sušenky či zmrzlina. Vše je možné vychutnat si na místě, ale i zakoupit si na domácí spotřebu. Kromě vlastních produktů disponují také sýry od místních farmářů, které tak chuťově doplňují produkty přidružené vinotéky s širokou nabídkou Rieslingů převážně z Moravy a různých vinařských oblastí Německa.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Úsovsko.

 

 

Zavřít

Turistické informace


Bezděkov 6
789 73 Úsov