Lidová řemesla - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Lidová řemesla


Zatímco v historii bylo řemeslo hlavním zaměstnáním řemeslníka, dnes se většinou jedná již jen o koníček, který řemeslník provozuje ve svém volném čase. Do práce řemeslníků můžete nahlédnout například na lidových festivalech či ve skanzenech, kde si zároveň lze jednotlivé výrobky zakoupit.

Produkty řemeslné výroby bývají k dispozici také na jarmarcích a festivalech, které se konají napříč celým územím regionu Střední Morava, a také přímo u řemeslníků. Značka "Haná regionální produkt" a "Moravská brána regionální produkt" garantuje kvalitu a tradici výrobku.

Hanácké kroje

Paní Jarmila Vitoslavská se zabývá od vyšívání ubrousků, ubrusů, deček, až po ušití a vyšití kompletního pravého hanáckého kroje - slavnostního i pracovního, dětského, dámského i pánského. Tyto kroje jsou velmi rozmanité a přísně kopírují svou lokalitu. Paní Vitoslavská získala v roce 2011 prestižní ocenění Živnostník roku Olomouckého kraje.

KONTAKT

Tkané výrobky

Ručně tkané deky, koberce, polštářky a oděvní doplňky (saka, kabáty, šály).

KONTAKT

Záhorská krajka - háčkované symboly

Výroba ozdob a dekorativních předmětů většinou s velikonoční a vánoční tématikou. Výrobky lze zakoupit v Galerii M+M v Hranicích, v Blahutovickém klášteře, na hradě Helfštýn, ve dvoraně hranického zámku, v Domečku MěK Lipník nad Bečvou, v prostorách obecní knihovny ve Veselíčku či přímo u výrobce.

KONTAKT

  • Pavla Hučínová
  • Veselíčko 73
  • 751 25 Veselíčko
  • tel.: +420 581 793 044; +420 606 270 138

Kraslice

Zdobení kraslic souvisí s velikonočním svátkem, kdy vejce symbolizuje plodnost a lásku. Kraslice se zdobí různými technikami: voskem, polepováním slámou či děrováním. I dnes je výroba kraslic stále aktuální. K dostání bývají na jarmarcích po celé Střední Moravě.

KONTAKT

Výrobky ze slámy a lýka

K výrobě se používala většinou žitná mlácená sláma. Vyráběly se z ní především ošatky na kynutí chleba, zásobníky na mouku a obilí a včelí úly.

Slaměný pletenec nachází uplatnění především při výrobě vánočních ozdob a figurek. Zpracovává se zde i přírodní lýko, ze kterého se vážou ošatky a tkají prostírky. Výrobky je možné zakoupit v prodejnách s dárkovými předměty, v muzeích v přírodě a v internetovém obchodě.

KONTAKT

Kartáče z přírodních žíní

Rodinná firma s dlouholetou tradicí ve výrobě kartáčnického sortimentu vyrábí metly, hole či smetáky. Základní výrobní surovinou jsou koňské a hovězí žíně či směsi silikonových a přírodních žíní. Zboží lze zakoupit na internetových stránkách na http://www.kartacnictvi.cz/obchod nebo na jarmarcích a trzích po celé České republice.

KONTAKT

Bíle zdobený dekorativní perník

Historie perníkářského řemesla se začala psát již hodně dávno. Do Čech přišlo pernikářství z Norimberka někdy kolem roku 1324. Zpočátku bylo výsadou šlechty, ale postupně se začali perníkáři objevovat na městských jarmarcích a vesnických poutích. Firma "Pernikářství Hanačka" byla založena roku 1995 a navazuje na tradici Olomouckých pernikářů, kteří prodávali své perníky na sv. Kopečku u Olomouce.

KONTAKT

Keramika z Litovle

Prodej keramických výrobků a drátování.

KONTAKT

Originální šperky ze dřeva a přírodních materiálů

KONTAKT

Umělecká keramika

Výroba užitkové a dekorační keramiky, specialitou se staly svícny ve tvaru koule a figurální betlémy. Většina děl je tvořena na zakázku nebo se prodává na tematických výstavách.

KONTAKT

Bronzové šperky

V Atelieru Tomanec jsou vyráběny prsteny, náušnice, brože, jehlice a vlasové spony z jediného materiálu - cínového bronzu CuSn6.

KONTAKT

Svíčky z pravého včelího vosku

Vosk na výrobu svíček se získává z produkce vlastních včel.

KONTAKT

Bylinné tinktury a tinktury z pupenů

Firma Naděje se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí, olejů a výluhů. Pro výrobu jsou používány především vlastní suroviny, které jsou pečlivě kontrolovány. Při vývoji a výrobě firma využívá nejmodernější poznatky a výzkumy z alternativní medicíny a bylinné léčby.

KONTAKT

Ručně plstěné výrobky suchou cestou

Plstěné výrobky z ovčí vlny z Hané. Výroba je zaměřena především na zvířátka, postavičky a jiné drobné výrobky z ovčího rouna.

KONTAKT

  • Milena Šálková
  • Tř. Svornosti 48
  • 779 00 Olomouc
  • tel.: +420 725 710 402
  • msalkova@volny.cz

Sochařský ateliér DŘEVOTVOR Ústí

Sochařský ateliér se zabývá výrobou především dřevěných plastik a figur podle vlastních i dodaných předloh. Motivy pro tvorbu jsou různé, většinou pohádkové či bájné bytosti, ale i betlémy, zvířata či reliéfy.

KONTAKT

Malované hedvábí a batika

Originální výrobky z návrhářské dílny ve Štěpánově. Sortiment zahrnuje hedvábné šátky, šály, kravaty a batikovaná a malovaná trička, tuniky, mikiny a šaty.

KONTAKT

Přírodní mýdla z Hané

Přírodní olivová mýdla jsou vyráběna výhradně z přírodních surovin, co nejšetrnějšími metodami, aby byla zachována hodnota olejů a přírodních látek.

KONTAKT

Noe s.r.o.

Společnost nabízí netradiční textilní hračky se zaměřením zejména na výrobu maňásků, jenž umožňují aktivní zapojení dětí do hry. Kromě toho se firma zabývá i výrobou pohádkových čepiček a jednoduchých kostýmů, kapsářů, molitanových stavebnic, reklamních hraček a maskotů.

KONTAKT

Čepičky "Kvítko"

Pod značkou Kvítko si lze pořídit řadu nejrůznějších pokrývek hlavy pro děti i dospělé. V sortimentu naleznete jarní čepičky, letní kloboučky, šátečky, pirátky i teplé zimní čepice. Kvalita, originalita, neustálé vylepšování střihů, přijatelné ceny a služby na míru.

KONTAKT

Šperky a korálky z vinutých perel

Nabídka autorských šperků, zejména z vlastních vinutých perel, minerálů a přírodních materiálů. Každý jednotlivý šperk je originálem.

KONTAKT

Textilní výrobky s autorským potiskem

Ruční sítotisk je stará tiskařská metoda, kdy se přes speciální síto nanáší barva přímo na látku. Oděvy jsou vyrobeny z moderních materiálů, převážně v kombinaci bavlna-elastan. Sortiment je široký, převládá dámská móda, a to trika, mikiny, sukně nebo kalhoty. Z doplňků pak šátky a kabelky.

KONTAKT

Tradiční pomůcky pro zemědělce

V nabídce naleznete plachty na trávu a seno (travnice), nůše na ovoce a zahradní odpad a plachty pod stromy.

KONTAKT

MANNAS - sklo, porcelán a drát z Moravské brány

Jedinečné výrobky ze skla, porcelánu a drátu, jako jsou sochy, šperky, dekorativní předměty, ale i kreativní materiál. Vše je vytvářeno ručně s důrazem na preciznost a kvalitu ve Stříteži nad Ludinou.

KONTAKT

Lipenské čabraky

Čabraky původně vznikly jako ochrana uší koní před dotěrným hmyzem. Lipenské čabraky jsou vyrobeny rukodělnými technikami - háčkováním, pletením, šitím.

KONTAKT

Kovářské výrobky

Výroba kovaných zábradlí, zvonců, mříží, zvoniček, motyk aj.

KONTAKT