Zámek Prostějov


Nacházíte se:
Prostějov

Zámek je jednopatrový, čtyřkřídlý s nevelkým obdélníkovým nádvořím. Vstupní portál patří mezi nejhezčí na Moravě. Dnes je zámek v majetku města Prostějova. Ve východním křídle zámku je umístěno Regionální informační centrum.

Zámek, který byl součástí městských hradeb, vybudoval v letech 1522-1526 Jan z Pernštejna. Za Vratislava z Pernštějna došlo v letech 1568-1572 k rozsáhlé renesanční přestavbě. Byly vybudovány arkády, které však byly za třicetileté války zničeny a umělecky velmi cenný vstupní portál, který se zachoval dodnes. Na přelomu 16. a 17.stol. se panství stalo majetkem Karla z Lichtenštejna a v té době zámek slouží i jako vězení.

V polovině 17. století švédové vypálili město i zámek. Zámek byl později provizorně opraven, ale již nikdy poté nebyl využíván jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve 2. polovině 19. stol. koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Koncem 19. stol. pak zámek od Chmelařových koupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy zámku byly provedeny počátkem 20. stol. a fasáda získala sgrafitovou podobu.

Turistické informace


Pernštýnské nám. 176/8
796 01 Prostějov
Provozní doba

Dle konkrétní akce

Vstupné

Dle konkrétní akce