Turistické informační centrum Litovel


Nacházíte se:
Provozní doba

Říjen - květen po-pá 9:00-17:00 | so 9:00-15:00 Červen, září po-pá 9:00-17:00 | so 9:00 - 15:00 | ne 9:00 - 13:00 Červenec - srpen po-ne 9:00 - 17:00

Výstava - Šťastný život v secesi

Výstava módy, šperků a dalších věcí vztahujících se ke každodennímu životu v období secese v prvních letech 20. století v Turistickém informačním centru Litovel.

Výstava je přístupna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod. V září i v neděle od 9 do 13 hod., vstupné dobrovolné.

Výstava SEVA

Ryze česká stavebnice SEVA od svého uvedení na trh v roce 1979 ovlivnila několik generací rodičů a dětí. Krabice s modro-bílými kousky se předávaly ze starších na mladší a nikdy neztratily na své atraktivitě, a to ani s nástupem jiných stavebnicových systémů. Na ty dlouhé tvůrčí večery vzpomíná řada současných architektů a inženýrů. Z tradičních modrých kostiček, spojovacích dílků a barevných výplní vznikaly jejich první stavby. Podobné vzpomínky mají i stavaři, strojaři a další, nejen technické profese.   Nekonečným spojováním kousků stavebnice SEVA se dají vytvořit obdivuhodné výtvory, jako je větrný mlýn, hasičské auto, letadlo či jiné stavby. Intuitivní systém stavebnice rozvíjí kognitivní funkce mozku u dětí už od 4 let. Starší stavitelé mohou využít rovněž kola a další tvarované komponenty pro komplikovanější modely.   Díky jednoduchému systému stavebnice mohou děti komponenty spojovat takřka donekonečna. U konkrétních modelů si osvojí základy mechaniky nebo statiky, u těch složitějších pak abstraktní myšlení.   Výroba probíhá v Suticích u Semil dříve pod názvem Vista, nyní SEVA. Posledních deset let výrobu SEVY zaštiťuje firma BENEŠ a LÁT a.s. SEVA stále vyvíjí nové sestavy, které uvádí na trh několikrát ročně, novinkou je například SEVA Vaříme , SEVA Stavíme či SEVA Doprava, aktuálně má společnost v nabídce takřka 40 typů stavebnic SEVA v různých barevných kombinacích a velikostech.   Spoustu staveb a modelů budete moci vidět v Turistickém informačním centru Litovel od 8. června až do 8. září. V červnu a v září bude výstava přístupna od pondělí do pátku od 9 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod. a v neděli od 9 do 13 hod. V červenci a srpnu denně od 9 do 17 hod. Vstupné dobrovolné. Přijďte se podívat a zavzpomínat.  

TIC Litovel

 

Výstava Zdeněk Miler Dětem

Kdo by neznal Krtečka, zvídavou postavičku Zdeňka Milera, která žije na paloučku v lese se svými kamarády myškou, zajícem a ježkem.


Tato hravá výstava představuje Krtka, kterého vytvořil výtvarník, scénárista, ilustrátor a režisér kreslených pohádek Zdeněk Miler. Děti se mohou těšit na další Milerovy postavičky, např. Štěňátko, Kubulu a Kubu Kubikulu, Cvrčka…


Pro děti je připraveno spousta hravých úkolů, např. krtečkové piškvorky, skládání rakety, puzzle a plno dalších. Také se dozvíte o životě pana Milera a o vzniku legendárního Krtka.
I když je výstava primárně určena dětem, nudit se nebudou ani dospělí, kteří se na chvilku přenesou do svých dětských let.


Výstava, kterou Turistické informační centrum Litovel pořádá ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální péči z.s. Ostrava, je přístupna od 17. září do 26. listopadu, od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod., v neděli (v září) od 9 do 13 hod., vstupné dobrovolné.

Výstava žáků ZŠ Jungmannova

Výstava výtvarných prací žáků 2. stupně ZŠ Jungmannova s názvem KAMARÁDSTVÍ vychází z výtvarného projektu, který běžel na jaře letošního školního roku napříč všemi ročníky od 6. do 9. tříd.

Uvažovali jste někdy nad tím, jaká zásadní vzpomínka na Vaše přátele ve Vás vyvolává úsměv? Napadlo Vás někdy, jak byste znázornili sebe a své kamarády ve zvířecí podobě? Jaká přátelská, pochvalná či nesouhlasná gesta rukou vysíláte svým blízkým? Jak si s přáteli domlouváte společně strávený čas? Jakými činnostmi trávíte společné chvíle? Vydržíte se jeden druhému dívat do očí při vzájemném portrétování? Co se stane, když dostanete ve skupině známých lidí do rukou jedno lano, které máte za úkol nakreslit a musíte při tom "táhnout za jeden provaz"? A co když někdo neopatrně zatáhne moc?

Na tyto a mnohé další otázky jsme se se žáky snažili odpovídat výtvarnou cestou za pomocí různých uměleckých technik.

Naše kamarádská VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRACÍ ŽÁKŮ 2. STUPNĚ ZŠ JUNGMANNOVA se bude konat od 4. 6. do 26. 6. 2019 v Turistickém informačním centru v Litovli. Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy, která proběhne 4. 6. 2019 v 17:00.

Cyklovýlety Litovelským Pomoravím

Turistické informační centrum Litovel pro letošní sezónu opět pořádá oblíbené cyklovýlety s průvodcem, panem Miroslavem Pinkavou, který vás vezme na zajímavá místa okolí Litovle. Na každý prázdninový měsíc jsme pro vás připravili 4 nenáročné prohlídkové okruhy Litovelským Pomoravím. Cykloprohlídky jsou ZDARMA a sraz účastníků je vždy před budovou TIC. Odjezdy jsou v neděle ve 14 hod, v úterky v 15 hod. Vlastní kolo je podmínkou, ale zároveň je možno jej předem zapůjčit v půjčovně kol (Rakola - tel.: 731 112 455, 731 730 103). Osoby mladší 18 let musí jet v doprovodu dospělé osoby a v případě nepříznivého počasí je možno náhradní výlet uskutečnit o týden později.

Přehled termínů a tras:

Červenec:

7. 7. neděle - Novozámecký areál - I (20 km)

16. 7. úterý - Želechovice - Uničov (27 km)

21. 7. neděle - Novozámecký areál - II (25 km)

30. 7. úterý - Žerotín - Štěpánov (30 km)

Srpen:

4. 8. neděle - Novozámecký areál - III (21 km)

13. 8. úterý - Skrbeň - Horka (29 km)

18. 8. neděle - Novozámecký areál - IV (21 km)

27. 8. úterý - Hynkov přes Náklo (28 km)

Prázdninová Litovel

Komentované prohlídky města a Pivovaru Litovel

Turistické informační centrum Litovel ve spolupráci s Pivovarem Litovel Vás srdečně zvou 3.7., 10.7., 17.7., 7.8. a 14.8. na komentované prohlídky. Prohlídka Pivovaru (bez ochutnávky) je zdarma a začíná ve 12 hod. Sraz je na vrátnici a může ji navštívit pouze osoba starší 15 let. Od 13.30 hod. následuje hodinová prohlídka městem, při které jsou k vidění nejvýznamnější památky města. Začátek je před infocentrem a je také pro všechny zájemce zdarma. Návštěvníci tak mají možnost v jeden den navštívit až dva prohlídkové okruhy, kterým Vás provede jeden průvodce.

Výstupy na radniční věž červen, září:

pondělí až pátek: v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hod.

sobota:10, 11, 13 a 14 hod.

neděle: 10, 11 hod.

Červenec - srpen:

Pondělí až neděle: v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hod.

Minimální počet účastníků jsou 3 placené osoby. Plné vstupné 40 Kč, zlevněné 20 Kč.

Kaple sv. Jiří - bude otevřena od středy do neděle od 3.7. do 1.9., od 9.30 do 16 hod. Komentované prohlídky dle zájmu v českém a anglickém jazyce.

Výstava - Dotkněte se vědy s Pevností poznání

Pevnost poznání: Věda hrou. Vyzkoušejte interaktivní exponáty muzea Univerzity Palackého

Přijďte od 1. července do 28. srpna 2019 do Turistického informačního centra v Litovli a užijte si spoustu zábavy s Pevnosti poznání. V prostorách centra najdete interaktivní exponát Bludiště, které potrápí vaše mozkové závity a otestuje vaši motoriku. Chybět nebude ani barevná vážka v nadživotní velikosti a maketa velevruba, do kterého se dokonce můžete i schovat. Jiný exponát nazvaný Míchání barev vám zase ukáže, jak můžeme oklamat náš zrak a jak se dá jednoduše vysvětlit složitý fyzikální zákon.

Tyto originální exponáty, které na čas vycestovaly do Litovle ze svých stálých expozic, vyrobili zruční technici dílen Pevnosti. Toto muzeum vědy Univerzity Palackého najdete v Olomouci. Vzniklo v architektonicky unikátní stavbě s dřevěnou konstrukcí, která sídlí v areálu Korunní pevnůstky. Ta byla ještě v roce 1857 neoddělitelnou součástí bastionové pevnosti. Zatímco tehdy se v ní skladovala munice pro dělostřelectvo, v současnosti se stalo útočištěm pro neformální vzdělávání. Je doslova progresivním muzeem s potenciálem bavit rodiny s dětmi, studenty a vůbec širokou veřejnost. Jakmile otevřete její brány, čekají na vás 4 stálé expozice s desítkami zábavných exponátů z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty. A především pak akční odborní průvodci. V historicky věrných kostýmech vás provedou pestrou historií Olomouce, seznámí vás s pozoruhodnými obyvateli Litovelského Pomoraví a dokonce vám umožní na vlastní kůži si vyzkoušet rotující trenažér pro piloty a kosmonauty - tzv. gyroskop.

Pevnost v sobě navíc ukrývá jak poznání skrze komiks, tak prostřednictvím těch nejlepších populárně-naučných snímků. Série obřích pláten vám vtipnou zkratkou předá to nejzajímavější z dějinných bojů o Olomouc, dobývání kosmických dálav se zase věnuje celá řada filmů v digitálním planetáriu. Pevnost poznání je právě díky svému ojedinělému prostoru a sympatickému přístupu erudovaných průvodců skutečně inspirativním místem, v němž se ladně prolíná rozmanitá historie s dynamickou současností. Pevnost poznání najdete přímo v areálu Korunní pevnůstky (17. listopadu 7), muzeum má otevřeno vždy od úterý do neděle od 9.00 do 17.00, o víkendech pak až do 18.00. Více na www.pevnostpoznani.cz.

Výstava je zpřístupněna denně od 9 do 17 hod., vstupné dobrovolné.

Výstava absolventů výtvarného oboru

Autoři: Eliška Bártová, Matěj Bednář, Silvie Drešrová, Nikola Koudelková, Agáta Látalová, Silvie Řmotová, Barbora Smrčková, Sabina Šmoldasová, Jana Vacková

Výstava prezentuje tvorbu letošních deseti absolventů výtvarného oboru ZUŠ Litovel. Své práce představí Eliška Bártová, která se zaměřila na téma Příroda a vytvořila soubor děl v mnoha rozličných technikách.Toto téma si vybrala proto, jelikož je příroda všude kolem nás a často si možná ani nevšimneme, jaké překrásné divy skrývá. Matěj Bednář si vybral jako téma své absolventské práce Fragmenty stromů. V jednotlivých kresbách zachycuje suchým a mastným barevným pastelem vybrané detaily částí stromu, které často záměrně stylizuje. Silvie Drešrová se ve své práci věnovala především kresbě tužkou - jak interiérů, tak i budov nejrůznějšího typu (altán, kostel, interiér kuchyně atd.). Jelikož se připravovala na talentové zkoušky na fakultu architektury, jsou součástí její práce i studie antických soch či zátiší. Ludmila Hrachovcová představí absolventskou práci s názvem Já, já a zase jenom já. Autorka přiznává, že název zavání značným narcismem, ale jinak, a ani lépe, by to nazvat nemohla. Kolekci svých děl rozdělila do čtyř částí, ve kterých rozdílným způsobem zachycuje sebe, svůj život a svoji osobnost. Další úspěšnou absolventkou je Nikola Koudelková, která se ve své tvorbě zabývala kresbou odlišných plemen draků. Toto téma si vybrala z důvodu fascinace bytostí z legend a bájí. Ve svých myšlenkách se více zaměřuje právě na svět fantaskní a nereálný a tento svůj fenomén nazývá volnou planinou myšlenek.Na letošníabsolventské výstavě se představí také Agáta Látalová se svoji kresebnou sérií děl nazvanou Lesní zvěř. V technice kresby tužkou, rudkou a úhlem se věnovala studiím jednotlivých lesních zvířat, neboť jsou zvířata její oblíbený motiv. Silvie Řmotová sizvolila jako téma absolventské práce Portréty žen, které tvořila jemnou kresbou akvarelovými pastelkami. Kresebný cyklus je tvořen autorčiným subjektivním výběrem neobvyklých ženských tváří a působí velmi snově až surreálně. Barbora Smrčková obohatí absolventskou výstavu také o sérii portrétů, tentokrát ovšem smyšlených, v kombinaci se zvířecími prvky. Autorka vzala lidský portrét a přiřadila k němu určité zvíře, poté se je snažila propojit. Výsledná díla nejsou ovšem koláže, nýbrž malby. Sabina Šmoldasová vystaví soubor kreseb lidských lebek. Původně si toto téma vybrala, protože ji lebky nešly kreslit a chtěla se především v této oblasti zdokonalit. Výsledný soubor prokazuje, že se jí to podařilo a brzy si našla svůj kresebný styl. A nakonec Jana Vacková, která představí soubor děl, které vytvořila v rámci letošního jednoletého stipendijního programu MenArt, který absolvuje u Maxima Velčovského v Praze.

Výstava je přístupna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod. Vstupné dobrovolné.

Pěší výlet Parduska

Na neděli 2. června pro vás Turistické informační centrum Litovel s průvodcem panem Miroslavem Pinkavou připravilo další z řady výletů, tentokrát na vrchol Pardusky. Sraz je v 8.15 hod. na autobusovém nádraží Litovel, odjezd v 8.32 hod. ze stanoviště č. 5, směr Měrotín, kde Vás čeká návštěva kostela sv. Martina. Odtud půjdeme 9 km procházkou přes Pardusku zpět do Litovle, kde nebude chybět posezení, s možností občerstvení u sobáčovského rybníka.

Každý účastník si hradí dopravu. V případě nepřízně počasí lze domluvit přesun výletu na jiný termín. Bližší informace v infocentru.

Výstava Cesta žehliček od plamene k elektřině

Výstava žehliček ze soukromé sbírky pana Josefa Řimnáče z Olomouce.
Výstava přístupna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod.
Vstupné dobrovolné.

Výstava Studia Atelier

Tradičně zde budou vystaveny obrazy, keramika, hedvábné šátky a bronzové šperky, všechny tyto věci budou dílem litovelských výtvarníků a budou také k zakoupení.

Vstupné dobrovolné.

Výstava - Marie Fischerová Kvěchová

Turistické informační centrum při Městském klubu Litovel pořádá od 24. září v prostorách na Záložně novou výstavu. Tentokrát je zaměřena na osobnost a tvorbu české malířky a výtvarnice Marie Fischerové - Kvěchové. Ta je známá veřejnosti především jako autorka a ilustrátorka knih pro děti (především v nakladatelstvích B. Kočího, K. Kožíška nebo E. Fastra), či jako ilustrátorka knih jiných autorů (Babička Boženy Němcové, Broučci Jana Karafiáta apod.) Za své dílo byla oceněná Zlatou medailí na výstavě dekorativních umění v Paříži roku 1925. Její tvorba se dodnes šíří pomocí pohlednic, které jsou cenným sběratelským artiklem.

Výstavu pomáhá realizovat litovelský knihkupec Petr Linduška a všechny exponáty, které zde uvidíte, jsou z jeho soukromé sbírky. Jedná se především o knihy - jak jinak u knihkupce? Ale zastoupeny zde jsou i staré dřevěné kostky, reprodukce obrázků, staré reklamní pohádky, které byly vkládány do různých druhů zboží, kalendáře a také poměrně rozsáhlá sbírka pohlednic s malířčinými obrázky.

Celá výstava je velmi pestrá a dokumentuje nejen výtvarný cit, ale především lásku autorky k dětem a ke starým českým tradicím.

Přijďte, výstava bude trvat až do 27. listopadu od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod.

Cyklovýlety Litovelským Pomoravím

8 nenáročných prohlídkových okruhů Litovelským Pomoravím, na kterých bude doprovázet pan Miroslav Pinkava. Cykloprohlídky jsou ZDARMA a sraz účastníků je vždy před budovou TIC. Vlastní kolo je podmínkou, ale zároveň je možno jej předem zapůjčit v půjčovně kol (Rakola - tel.: 731 112 455, 731 730 103). Osoby mladší 18 let musí jet v doprovodu dospělé osoby a v případě nepřízně počasí je možno náhradní výlet uskutečnit o týden později.

Termíny:

8.7. neděle 14:00 NOVOZÁMECKÝ AREÁL I. (20 KM)
17.7. úterý 15:00 ŽELECHOVICE - UNIČOV (27 KM)
22.7. neděle 14:00 NOVOZÁMECKÝ AREÁL II. (25 KM)
31.7. úterý 15:00 ŽEROTÍN - ŠTĚPÁNOV (30 KM)

5.8. neděle 14:00 NOVOZÁMECKÝ AREÁL III. (21 KM)
14.8. úterý 15:00 SKRBEŇ - HORKA (29 KM)
19.8. neděle 14:00 NOVOZÁMECKÝ AREÁL IV. (21 KM)
28.8. úterý 15:00 HYNKOV - NÁKLO (23 KM)

Prázdninová Litovel (červenec - srpen)

Komentovaná prohlídka města Litovel probíhá v červenci a srpnu každou středu od 13:30 do 14:30. Trasa vede přes Svatojánský most, kolem Gymnázia Jana Opletala, knihovny, radniční věže, kostelů, muzea a dalších. Prohlídka je zdarma a začíná vždy před budovou Turistického informačního centra.

Kaple sv. Jiří pro veřejnost otevřena od července do srpna denně kromě pondělka, od 9:30 do 16:00.

Radniční věž - pravidelné výstupy na radniční věž denně v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00.

Pěší výlet přes Rampach do Choliny

Na neděli 17.6. pro vás Turistické informační centrum Litovel s průvodcem panem Miroslavem Pinkavou připravilo další nenáročný výlet po zajímavostech našeho mikroregionu.

Tentokrát pojedeme vlakem do Myslechovic a odtud nás čeká asi 6 km procházka přes Rampach až do Choliny. Zastavíme se u cholinské Svaté vody, v obci navštívíme Hanácké muzeum, muzeum ořezávátek, kostel Nanebevzetí Panny Marie a nebude chybět ani občerstvení v místní hospůdce.

Odjezd je z vlakového nádraží Litovel město v 8:29 hod., příjezd do Litovle v 15:27 hod. Každý účastník si hradí dopravu i jednotlivé vstupenky. V případě nepřízně počasí lze domluvit přesun výletu na termín 24.6. Bližší informace v infocentru.

Výstava - Absolventi 2018

Výstava představí tvorbu letošních pěti absolventů výtvarného oboru Základní umělecké školy Litovel. Adam Bednář je zaměřený především na kresbu, na výstavě bude k vidění jeho soubor detailních černobílých kreseb nazvaných Mikrosvěty. Doménou Vojtěcha Grossmanna je modelování z keramické hlíny. Ve své absolventské práci vytvořil sérii keramických sošek Moai z Velikonočních ostrovů, některé z nich volně interpretoval. Petra Holubová si vybrala pro svou absolventskou práci téma Indiáni. Soubor prací tvoří keramické sošky, grafiky i volné interpretace kreseb a maleb. Simona Juřenová zpracovala vizuální podobu její oblíbené korejské popové kapely BTS (Bangtan Boys), soubor je tvořen především kresbami a malbami. A poslední z představovaných absolventů je Anna Pavlíková, která si zvolila téma Lidské tělo. Soubor prací tvoří především kresby fragmentů lidského těla, ale obsahuje i např. keramický model ruky.

Vernisáž se uskuteční 3.5. v 16:00 hod. a výstava bude zpřístupněna do 24.5. od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod.

Výstava - Vyšívané kuchařky a keramika

Výstava sester Lamrových.
Výstava zpřístupněna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod., v neděli od 9 do 13 hod.

Výstava - Planeta Země od malička

Nejprve se zrodil nápad. A to uspořádat společnou výstavu na počest planety Země. Z počátku byl docela maličký, ale jak jsme tak vymýšleli, kreslili, malovali a tvořili z keramické hlíny, přírodnin aj., rostl a rozvíjel se... a společná výstava je tu!

Výstava Planeta Země od malička představuje práce žáků výtvarných oborů dvou základních uměleckých škol, ZUŠ Litovel a ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov.

Tato společná výstava bude slavnostně zahájena vernisáží dne 4. dubna 2018 v 16.30 hodin v Turistickém informačním centru Litovel. K vidění bude do 26. dubna a poté se přestěhuje do Prostějova do prostor výtvarného oboru ZUŠ Vl. Ambrose, kde bude možné ji zhlédnout do konce května.

Na výstavě se představí díla žáků ve věku 614 let, která vznikala pod vedením vyučujících Mgr. Jany Šromové (ZUŠ Litovel), Mgr. Markéty Vykoukalové Dvořákové, Mgr. Markéty Šindelářové, Mgr. Lucie Hradilové a Hany Palacké (ZUŠ Prostějov).

Vernisáž zahájí hudební vystoupení Jaroslava Nováka (výuka hry na kytaru, ZUŠ Litovel) a Moniky Laštůvkové, DiS. (vyučuje obory sólový zpěv, hru na klavír a hru na flétnu, ZUŠ Litovel).

Výstava - 50 let Horolezci TJ TATRAN LItovel

Od 28. února do 29. března probíhá ve výstavních prostorách TIC výstava k 50 letům horolezecké činnosti TJ Tatran Litovel. K vidění jsou fotografie z historie i současnosti, ukázka horolezeckého vybavení a další.

Výstava je přístupna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 12, 12:30 do 15 hod. Vstupné dobrovolné.

Výstava - 70 let založení oddílu kuželek v Litovli

Od 8. ledna do 21. února probíhá ve výstavních prostorách Turistického informačního centra Litovel výstava k 70. výročí založení oddílu kuželek v Litovli. Nechybí archivní dokumenty o založení oddílu, historické fotografie z aktivit oddílu, dresy a další.

Výstava přístupna po - pá 9 - 17, so 9 - 12, 12:30 - 15 hod. Vstupné dobrovolné.

Výstava - Klobouky od Marie

PANÍ MARIE MAZÁNKOVÁ ZVE NA VÝSTAVU SVÝCH KLOBOUKŮ

Neexistuje člověk, kterému by neslušel žádný klobouk aneb
"Nikdy není pozdě plnit si své sny".

Klobouky, které na výstavě v "Informačním centru Litovel" uvidíte, jsou vytvořeny jak z plstěných polotovarů, tak i ze sisalu a nebudou chybět ani klobouky ušité z metráže - tedy bude se jednat o takovou malou ochutnávku, jak různých tvarů, tak i pro různé příležitosti, a to nejen pro dámy, ale i pro pány.

Výstava je přístupna denně od 9 do 17 hod., v říjnu po - pá: 9 - 12, 12:30 - 15 hod.

Vstupné dobrovolné.

Cyklovýlety Litovelským Pomoravím

TIC Litovel Opět pořádá oblíbené cyklovýlety s průvodcem, panem Miroslavem Pinkavou, který vás vezme na zajímavá místa okolí Litovle. Na prázdniny jsme pro vás připravili 6 nenáročných prohlídkových okruhů a na září jeden poslední, kterým ukončíme naši cyklistickou sezónu. Cykloprohlídky jsou ZDARMA a sraz účastníků je vždy před budovou TIC. Vlastní kolo je podmínkou, ale zároveň je možno jej předem zapůjčit v půjčovně kol (Rakola - tel.: 731 112 455, 731 730 103). Osoby mladší 18 let musí jet v doprovodu dospělé osoby a v případě nepříznivého počasí je možno náhradní výlet uskutečnit o týden později.

9. 7. neděle - 14:00 - Novozámecký areál

11. 7. úterý - 16:00 - Bílá Lhota - Měník

25. 7. úterý - 16:00 - Žerotín - Štěpánov

6. 8. neděle - 14:00 - Sobáčov přes Červenku a Nové Mlýny

15. 8. úterý - 16:00 - Skrbeň - Horka

29. 8. úterý - 14:00 - Lhota n/Mor. přes Náklo

12. 9. úterý - 16:00 - Hynkov - Náklo

Prázdninová nabídka

Komentovaná prohlídka města Litovel probíhá v červenci a srpnu každou středu od 13:30 do 14:30. Trasa vede přes Svatojánský most, kolem Gymnázia Jana Opletala, knihovny, radniční věže, kostelů, muzea a dalších. Prohlídka je zdarma a začíná vždy před budovou Turistického informačního centra.

Kaple sv. Jiří pro veřejnost otevřena od července do srpna denně kromě pondělka, od 10:00 do 16:00.

Radniční věž - pravidelné výstupy na radniční věž denně v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00.

Výstava Absolventi!

Výstava představí tvorbu letošních absolventů výtvarného oboru ZUŠ Litovel. Své práce vystaví Filip Drešr s tématem Dinosauři. Soubor prací tvoří studijní kresby, grafiky i volné malby. Lea Grossmannová si zvolila jako téma fenomén Lebky, na které nahlíží z různých úhlů pohledu a volí rozličné výtvarné techniky. Vít Maitner vystaví sérii keramických nádob, vytáčených na hrnčířském kruhu. Součástí budou také přípravné kresebné skicy. Sára Hrdlovičová zpracovává téma Fashion - návrh oděvů. A posledním absolventem je Aleš Závodný, který si vybral téma Strom - Stromy.

Vernisáž se uskuteční 4. 5. v 16:00.

Pěší výlet Střížov - Barokní sýpka - Černá věž

Na neděli 18.6. pro vás TIC Litovel připravilo celodenní výlet po zajímavostech regionu.

Jedná se o kombinovaný výlet vlakem spojený s nenáročnou pěší vycházkou (cca 8 km). Navštívíme Zahradní železnici ve Střížově, Barokní sýpku v Ludéřově, kde bude, mimo jiné, probíhat výstava fotografií pana Miroslava Pinkavy a dále Černou věž v Drahanovicích, případně galerii u Kalicha tamtéž. Jednotný oběd je možno zajistit v restauraci v Ludéřově. Sraz účastníků je 15 min. před odjezdem (v 8:15 hod.) na vlakovém nádraží Litovel Město, příjezd do Litovle v 17:30 hod. Každý účastník si hradí dopravu i jednotlivé vstupenky. V případě vašeho zájmu uvítáme nahlášení účastníků na tel. 585 150 221, e-mailu: tic@litovel.eu (z důvodu rezervací jízdenek a vstupenek do jednotlivých objektů a zajištění případného obědu). V případě nepřízně počasí lze domluvit přesun výletu na termín 25.6. Bližší informace v infocentru.

Jak se rodí večerníčky

Ve výstavních prostorách Turistického informačního centra Litovel je od 6. února k vidění nová výstava "Jak se rodí večerníčky".

Víte, kolik dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky? Spoustu zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů přinese výstava, připravená ve spolupráci s Ateliéry Bonton Zlín a Dětským muzeem Moravského zemského muzea Brno.

Můžete se těšit na ukázky loutek z mnoha filmů, které vzniky ve zlínských ateliérech během posledních 65 let. Uvidíte Kocoura Modroočka, Zlatovlásku nebo Toulavé telátko. Můžete si také sami vyzkoušet na prokreslovacím pultu vytvořit jednoduché kresby, z nichž se vytváří fáze pohybu nebo vyzkoušet práci v ruchovém studiu a na vlastní uši se přesvědčit, jak se ve filmu vytváří zvuk praskání ohně, bouřky, motoru auta aj.
Pro nejmenší je připraveno velké dřevěné pexeso s pohádkovými postavičkami, také si děti mohou vyrobit večerníčkovu čepici nebo zahrát s maňásky a loutkami divadlo. Výstava potrvá do 22. dubna a bude přístupna od pondělí do pátku od 9 do 17 hod., v sobotu od 9 do 12 a od 12:30 do 15 hod. Vstupné dobrovolné.

Výstava Turistické známky

Výstava turistických známek ze sbírky pana Jana Hejny.

Výstava Historické cukrárny

Výstava Historické cukrárny v TIC Litovel.

Výstava Exponáty z IQLANDIA Liberec

Výstavu můžete navštívit denně od 9 do 17 hod až do 31. července.

Vstupné dobrovolné.

Cyklovýlety Litovelským Pomoravím

Termíny jednotlivých cyklovýletů jsou uvedeny na přiložených plakátech.

Prázdninová nabídka TIC Litovel

Více informací na přiloženém plakátu.

Zájezd do chudobínských kostelů

Více informací na přiloženém plakátu.

Výstava - Kroniky MK Litovel a Hanácké Benátky

Výstava se vztahuje k minulým ročníkům tradiční významné celoměstské akce a mimo jiné také nabízí pohled do kronik Městského klubu Litovel.

Výstava Svět kulatých pohlednic

Litovelský knihkupec a sběratel zde vystavuje malou část své obsáhlé sbírky pohlednic, které se tak trochu vymykají normálu - jsou totiž kulaté. Proč kulaté, to je záhadou i pro samotného sběratele. Začal je sbírat ve svých deseti letech, tedy v roce 1971. U příbuzných nalezl dva kusy, které jim byly poslány z výletů. No a dva kusy, to už je hezký základ. Tvar pohlednic Petra tak fascinoval, že se rozhodl, že je začne sbírat. V brzké době se jeho sbírka začala utěšeně rozrůstat a netrvalo dlouho a shromáždil prvních 50 pohlednic. S každým novým přírůstkem se jeho radost zvětšovala a rozkládal si je v obýváku po podlaze a dlouho se kochal jejich pestrými barvami. Po několika letech ale podlaha pokoje přestala stačit a bylo nutno sbírku nějak uskladnit. Musela stačit stará krabice, protože v letech sedmdesátých se nějaké eurofolie nebo alba na míru prostě sehnat nedaly. Pohlednic přibývalo, dokonce se ve sbírce objevily nějaké z ciziny a radost z exponátů byla čím dál tím větší. Tento stav trvá doposud, i když sbírka je již dávno uskladněna v šanonech a roztříděna podle zemí. Při posledním dotazu před 5 lety v agentuře Dobrý den vyšlo najevo, že je to největší sbírka kulatých pohlednic v republice, snad i v Evropě a pokud by byl zájem, provedl by se průzkum databází po celém světě. Sbírka kulatých pohlednic Petra Lindušky činí kolem 2.800 kusů z různých zemí, včetně rarit. Petr Linduška je i autorem katalogu československých kulatých pohlednic, který však zde není vystaven, neboť jeho jediný exemplář byl nešťastnou náhodou zničen. Sběratel však hodlá katalog znova přepracovat a během krátké doby aktualizovat, takže sběratelé, kteří by měli zájem, budou mít z čeho čerpat.

Výstava obsahuje pouze české a slovenské pohlednice vydané od sedmdesátých let minulého století doposud a kromě kulatých zde najdete i pohledy oválné, které se objevují v posledních asi 8 letech. Zvláštní malý oddíl patří pohlednicím Litovle a okolí.

Doufáme, že se Vám výstava bude líbit. Výstava bude přístupna od pondělí do pátku od 8 do 17 hod., v sobotu od 9 do 15 hod. (polední přestávka 12 - 12:30 hod.). Vstupné dobrovolné.

Výstava Hvězdy stříbrného plátna

Dále k vidění herecká šatna, kino-plakáty, ukázka dobové módy a módních doplňků, ve kterých se dříve chodilo do společnosti.

Výstava přístupná:
Září: po - ne: 9 - 17 hod. (so a ne polední přestávka 12 - 12:30 hod.)
Říjen a listopad: po - pá: 9 - 17 hod., so: 9 - 15 (polední přestávka 12 - 12:30 hod.)

Cykloprohlídky Novozámeckým areálem

Prozkoumejte na kole romantický areál okolo Nových Zámků. Poznáte nejen zámek a zámecký park, ale také Chrám přátelství, jeskyní Podkovu, Obelisk, Rytířskou síň a další.

Cena prohlídky: ZDARMA.

Sraz účastníků je ve 12:45 hod. před budovou TIC, odjezd ve 13 hod. Prohlídky se konají minimálně se 4 účastníky, osoby mladší 18 let pouze v doprovodu dospělé osoby.

Adresa a kontakt


nám. Přemysla Otakara
784 01 Litovel