Zlaté obilné klasy už ženci s kosou posekali a teď se chystají na jejich zpracování. Víte ale, jak se na Hané obilí v minulosti vlastně sklízelo? Pokud vás tradiční žně zajímají, přijďte v sobotu 5. srpna do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku, kde na vás čeká program pro celou rodinu.
„Žně bývaly na vesnici známou pracovně-společenskou událostí. Rádi bychom zájemcům z řad dětí i dospělých ukázali jejich tradiční podobu pod vedením místních obyvatel a pamětníků,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích. Příchozí tak uvidí nejen samotnou sklizeň a výmlat obilí, ale mohou si vyzkoušet například i sečení speciální kosou na obilí, takzvaným luňákem, uvázat vlastní snop nebo vymlátit obilí cepem.
Návštěvníci si mohou prohlédnout také dobové stroje, které hospodářům sloužily při zpracování obilí, včetně funkční historické mlátičky nebo stroje na čištění obilí, takzvaného fukaru. „Chybět nebude ani předávání dožínkového věnce a pro dobrou náladu bude zpívat a hrát Hanácký mužský sbor ROVINA. V programu vystoupí také paní Miloslava Zatloukalová, kterou zdobí titul Nositel tradice lidového řemesla v pletení ze slámy a lýka,“ dodal Petr Vodešil s tím, že k chuti mohou návštěvníkům přijít i regionální speciality, například čerstvě upečené hanácké koláče.
Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích je otevřeno denně, s výjimkou pondělí, od 10 do 17 hodin. Zájemci při samotné návštěvě muzea mohou zhlédnout i unikátní nově otevřenou raně novověkou roubenou stodolu, přenesenou z obce Skalička u Hranic nebo navštívit zajímavou výstavu věnovanou lidové architektuře.