Prohlídku Zbrašovských aragonitových jeskyní doplňuje „světelná“ výstava DNA - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Prohlídku Zbrašovských aragonitových jeskyní doplňuje „světelná“ výstava DNA


Nacházíte se:
15.07.2022

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní  v Teplicích nad Bečvou i letos v létě doplňuje výtvarná instalace. Tentokrát oživili krasové podzemí vymodelované kyselkou tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr. Jejich instalace s názvem „DNA“ využívá ultrafialové osvětlení, které umocňuje barevně-světelné efekty skla v temných zákoutích jeskyní. „O jejich tvorbě, známé u nás i v zahraničí pod značkou Crystal Creative, v budoucnu ještě nepochybně uslyšíme,“ říká vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková. Instalace bude k vidění do konce října.   

Správa Zbrašovských aragonitových jeskyní pořádá výstavy výtvarného umění nepřetržitě od roku 1981, tradice byla přerušena jen v letech, kdy procházela jeskyně či provozní budova stavební rekonstrukcí. Za zrodem výstav stála iniciativa tehdejšího vedoucího Zbrašovských aragonitových jeskyní Vlastimila Helcla a jeho nápad využít jeskyně jako dějiště kulturních akcí. „V té době to byl odvážný pionýrský počin, dnes je „oživování´ prohlídek památkových či přírodních turistických cílů naprosto běžné. Během let se v jeskyních uskutečnilo mnoho výstav, koncertů a divadelních představení,“ přibližuje Šimečková.