Rozhovor s kastelánkou zámku Jánský vrch - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Rozhovor s kastelánkou zámku Jánský vrch


Nacházíte se:
04.06.2022
Tímto přijměte pozvání na několik míst našeho kraje, nechte se inspirovat k výletům, seznamte se s náplní práce odborníků různých profesí. Celou sérii zahajujeme na severu Olomouckého kraje  - v Javorníku.  Povídali jsme si s kastelánkou  zámku Jánský vrch, Kateřinou Danielovou.  

 Jak dlouho jste kastelánkou na Jánském Vrchu? Baví Vás to ještě i po letech?

Nastoupila jsem na konci roku 2003, takže je tomu už 19 let. Baví, pořád.  Někdy je to sice dost únavné, když je náročná sezona. Obzvláště v této (po)covidové době - kdy byly a jsou omezené finance. Přes zimu ale zase trochu nabereme síly. Hlavně tedy ty psychické. Fyzické práce je i v zimě na zámku více než dost.

Jaká je Vaše nejoblíbenější místnost na zámku a proč?

Ráda chodím do zámecké věže a ke zvonům, pozoruji okolí. Líbí se mi, jak turisté přijdou na  náměstí, stoupají po schodech až nahoru na vyhlídku a do pokladny… zpočátku svižně… (totiž nejdříve netušíte, co vás čeká. Čím výše ale jdete, tím stoupáte pomaleji. Těch 135 schodů vám dá celkem zabrat -  vlastní zkušenost redaktorky).

Napadl by  Vás nějaký kuriózní dotaz nebo reakce návštěvníka?

Když se průvodkyně na nádvoří ptala, jestli návštěvníci uhádnou, k čemu sloužil přístroj, umístěný ve výklenku (historický hasící přístroj), jeden hned pohotově odpověděl, že přístroj sloužil na domácí klystýr…  

Nebojíte se trochu v zámku během nočních hodin?  

V noci se zámku nebojím. Většinou tam běžím kvůli poplachu a to je taková rychlost, že člověk  nad ničím moc nepřemýšlí. Navíc běžím ve tmě, ale už to tam přece jen dobře znám. Je ale pravda, že někdy je to trošku nepříjemné – panuje tam zvláštní ticho anebo naopak v některých částech praská podlaha nebo cinkají ověsky v lustrech.  To si pak člověk leccos představuje… Víc se ale bojí zaměstnanci nebo průvodci, já už ne…  

Kvůli čemu byste doporučila návštěvu zámku Vy osobně?

Hlavně kvůli pestré nabídce – najdete tady: reprezentační místnosti, výstavu dýmek (některé ručně malované dýmky vás opravdu překvapí svými detaily – člověk se i začervená, pozn. redaktorky), kouzelné hospodářské zázemí, které se na zámcích málo dochovalo, výstavy v hostinských pokojích a absolvovat můžete také netypickou prohlídku půdy. Třešničkou je pak dochované plynové osvětlení a originální záclony. Doporučuji také akce pro rodiny s dětmi. Ráda je vymýšlím a spolu se zaměstnanci pak vyrábíme rekvizity a výzdobu. A také při akcích účinkujeme. To je k naší hlavní práci, péči o zámek a okolí, pěkné zpestření a stmeluje to kolektiv.  

Jsme u polských hranic, co turisté z Polska? Mají jiné potřeby, přání, než turisté z ČR?

Asi ano, ale to je dáno především tím, že mají jiný systém prohlídek. V Polsku je většina prohlídek na hradech a zámcích bez průvodce, provoz je prostě jiný. Překvapuje je například, že musí čekat na prohlídku – že musí počkat na průvodce a budou součástí skupiny. A mají, řekla bych, živější děti než u nás, které na prohlídky s výkladem nejsou vůbec zvyklé.  

Je v dnešní době problém sehnat dobrého průvodce? Co by měl umět, znát, jaký by měl být?

Problém to je. Obzvláště u nás, protože jsme tak trochu „na konci světa“. Většinou to není problém o prázdninách, když je na zámku možnost ubytovaní, ale v průběhu  ostatních měsíců to je prostě složité. Největším problémem je tedy lokalita a finanční ohodnocení.      

A co by měl průvodce umět? Samozřejmě je lepší, když je průvodce starší 18 let a má vysokoškolské vzdělání - má totiž už větší rozhled, umí lépe jednat s lidmi, je zkušenější. Měl by mít všeobecný rozhled, protože návštěvníci se ptají opravdu na různé věci. Samozřejmě je lepší, když je i jazykově vybavený. Musí být také pohodový i pohotový, přátelský, a nenechat se hned rozhodit nepříjemnými návštěvníky.  

Co chystáte na letošní sezónu?

Kromě tradičních čtyř prohlídkových okruhů   se zaměřujeme hodně na rodiny s dětmi. O prázdninách se konají speciální prohlídky formou hry a povídání, které děti mohou absolvovat dokonce i v dobových kostýmech – ocitnou se tak v roli princezen a rytířů. Od června do září bude připravený Pohádkový park plný zábavných úkolů. Na třetím patře bude i krátkodobá výstava – letos to bude Krása ručních prací. Pro bližší okolí organizujeme i venkovní akce – letní kino, vinné degustace nebo koncerty. Už tradičně, jako každý rok, jsou také v plánu podzimní večerní prohlídky. Letos to vychází na 23. a 24. září. Nechci ještě úplně prozrazovat letošní téma, ale jsem si jistá, že se budou mít návštěvníci opravdu na co těšit.    

Kdybyste nebyla kastelánkou, čím byste byla?

Úplně si to neumím představit, protože mně práce opravdu baví. Ale když mám teď svoje vlastní malé děti, tak mně baví pro ně dělat různé věci, které dělám i pro zámek - speciální tematické a noční prohlídky, hry apod. Kdybych byla tedy třeba učitelka, tak by to taky teoreticky šlo. Ale nevím, jestli bych měla na všechny děti tu potřebnou trpělivost….

Bc.Kateřina Danielová pochází z Jižní Moravy a do Rychlebských hor zavítala díky nabídce na pozici kastelána.  Založila tady rodinu, které se, stejně jako svému povolání, věnuje více jak na 100%. Právě díky ní a kolektivu nejbližších spolupracovníků se Jánský vrch stal kulturním centrem celého regionu.  A proč název Jánský vrch? Zámek byl pojmenován po sv. Janu Křtiteli, patronu majitelů zámku, biskupů z polské Vratislavi.    

Perlička na konec - zaslechnuto během prohlídky…

V kulečníkovém sále se při výkladu průvodce o malbě, která je skoro 200 let stará, otočil manžel k manželce se slovy: „No vidíš, tady to vydrží tak dlouho, a ty chceš malovat každé 3 roky…“    

Děkuji moc za rozhovor,  ať se daří!

Irena Janáková, Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje