Zahájení lázeňské sezóny v Priessnitzových lázních


Nacházíte se:
12.05.2023

Zahájení lázeňské sezóny s podporou Olomouckého kraje se koná ve dnech 11.-14.května 2023            a návštěvníci se mohou opět  těšit na bohatý kulturní a společenský program. I v letošním roce si připomeneme  historický milník založení lázní v roce 1822 Vincenzem Priessnitzem, mimořádným člověkem, který na základě svých zkušeností a schopností zřídil první vodoléčebný ústav. Pomohl tak tisícům pacientům a ukázal  cestu stovkám  následovatelů včetně lékařů, kteří nejprve o jeho léčitelských schopnostech pochybovali. Dnes je Priessnitzův zábal známý po celém světe a návrat k přírodě, zdravému životnímu stylu a  léčba vodou ve formě otužování se stává novým celospolečenským fenoménem.

Ve čtvrtek 11. května začaly oslavy Dnem pramenů v areálu lázní i ve městě Jeseníku, na kterém jsou prameny vyzdobeny květinami  jako poděkování životadárné vodě.  

V pátek 12. května od 16 hodin  pokračují  oslavy na Masarykově náměstí v lázeňském městě Jeseníku s Jankem Ledeckým, Cimbálovou muzikou Grunt, zábavným vystoupením Petra Martináka a dalšími hudebními a tanečními vstupy s doprovodným programem, stánky s regionálními produkty  a bohatým občerstvením.

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v Priessnitzových lázních je plánováno na sobotu 13. května ve 13 hodin před sanatoriem Priessnitz.  Je připraveno setkání s Vincenzem Priessnitzem s chotí Sofií a panstvem z doby první poloviny 19. století za doprovodu  dechového orchestru mladých Základní umělecké školy Jeseník, žehnání pramenů, úvodní slovo  vedení společnosti Priessnitzovy léčebné lázně  a  zdravice hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka, senátora Miroslava Adámka, starostky Města Jeseník Zdeňky Blišťanové a dalších vzácných hostů. Od14 hodin je připraven  bohatý kulturní program na hřišti za sanatoriem Priessnitz. Vystoupí  Tereza Mašková,  Swing Dixilend vojenské hudby Olomouc, taneční škola SZUŠ Jeseník, kapely Zakázané sny, Yes Blues Olympic revival a The Machine.  Je zajištěno bohaté občerstvení, prodejní stánky i zábava pro rodiny s dětmi.

Kdo si v neděli 14.května ráno přivstane, může se podívat na okolí pěkně z výšky, lázně otevřou vyhlídkovou věžičku lázeňského sanatoria Priessnitz a k nahlédnutí bude také Hrobka a kaple Vincenze Priessnitze na Ripperově promenádě.  Nedělní odpolední koncert Jesenické dvanáctky v hudebním altánku bude pomyslnou tečkou za letošním Zahájením lázeňské sezóny. 

Místo konání