František Fajtl - Turistický informační portál Olomouckého kraje

František Fajtl


Nacházíte se:

František Fajtl se narodil 20. srpna v Doníně na Lounsku. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích a do okupace Československa německými vojsky sloužil u leteckého pluku v Olomouci a Přerově. Roku 1939 uprchl Fajtl přes Polsko do Francie, kde bojoval ve dvou francouzských perutích. Když Francie padla, vstoupil Fajtl do Královského letectva RAF (Royal Air Force). Fajtl se tak stal jedním s několika desítek Čechoslováků, kteří aktivně bojovali ve slavné bitvě o Británii. V roce 1941 se stal členem české 313. perutě a o rok později se stal také prvním Čechoslovákem, který kdy velel britské peruti.

Roku 1942 byl Fajtl sestřelen v boji nad severní Francií a za dramatických okolností se mu podařilo dostat do Španělska, kde však byl zajat a uvězněn v koncentračním táboře. Po propuštění byl odvezen na Gibraltar, odkud se vrátil zpět do Anglie. Po návratu působil na britské letecké základně na Orknejích a na vlastní žádost se znovu vrátil do bojů jako velitel 313. československé stíhací perutě. V roce 1944 se Fajtl přesunul do Sovětského svazu, kde zformoval československý pluk, který se zapojil do Slovenského národního povstání. František Fajtl ve válce sestřelil celkem čtyři nepřátelská letadla a sám byl dvakrát sestřelen.

Po skončení války se Fajtl stal důstojníkem Generálního štábu a poté lektorem na Vysoké vojenské škole. Záhy však byl propuštěn, roku 1950 zatčen, degradován a poslán do vězení na Mírově jako nepřítel lidu. Po sedmnácti měsících byl propuštěn a práci našel už jen jako stavební dělník, skladník a nakonec jako úředník v okresním stavebním podniku v Lounech. Roku 1964 byl Fajtl částečně rehabilitován, povýšen na plukovníka v záloze a čtyři roky zaměstnán ve státní letecké moci.

V roce 1990 byl Fajtl prezidentem Václavem Havlem povýšen na generálmajora ve výslužbě a vyznamenán řádem M. R. Štefánika. Vedle toho byl František Fajtl nositelem Řádu Bílého lva nebo francouzského Řádu čestné legie. V roce 2002 byl povýšen do nejvyšší hodnosti generálporučíka. František Fajtl zemřel 4. října 2006 v Praze ve věku 94 let.

Své zážitky a zkušenosti popsal Fajtl celkem ve 14 knihách. Některé motivy těchto literárních vzpomínek byly využity ve filmu Tmavomodrý svět.

Důležitá data


Rok narození: 1912
Rok úmrtí: 2006