Gustav Frištenský - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Gustav Frištenský


Nacházíte se:

Gustav Frištenský se narodil 11. května 1879 v obci Křečhoř u Kolína. V brněnském atletickém spolku získal základy v řeckořímském zápasu. Záhy začal vítězit na turnajích. Roku 1900 se stal mistrem Čech v hodu diskem, v roce 1901 mistrem Moravy v řeckořímském zápasu, o rok později zvítězil na mistrovství Rakouska a v roce 1903 vybojoval zlatou medaili na amatérském mistrovství Evropy v Rotterdamu.

Za pět let amatérské kariéry vybojoval 2000 zápasů a ani jednou neprohrál. Dále již následovala činnost na profesionální dráze. S Litovlí je spjat od roku 1909, kdy se tu oženil s dcerou prvního sládka litovelského pivovaru Miroslavou Eldnerovou.

V roce 1911 absolvoval turné po Jižní Americe, v roce 1913 po USA, kde si svými výkony získal přízeň amerického publika. Na trůn profesionálního mistra Evropy nastoupil ve svých padesáti letech, v roce 1929. Jako profesionál slavil na 10 000 vítězství. Zápasil 40 let a vítězil ještě po své padesátce.

Jeho atletická postava lákala i filmové tvůrce. Proslavil se zejména v titulní roli ve filmu Pražský kat. V období okupace byl pro finanční podporu poskytnutou rodinám postiženým nacistickou perzekucí vězněn. I po válce ještě exhibičně zápasil. Titul zasloužilého mistra sportu obdržel v roce 1956. Zemřel v 4. dubna 1957 v Litovli, kde je také pohřben.

Jméno Gustava Frištenského je v Litovli připomínáno nejen novou expozicí v Muzeu Litovel, ale také názvem ulice, sochou v životní velikosti, řadou besed a přednášek v průběhu roku, sportovní akcí Silácká Litovel nebo pojmenováním nového litovelského pivního speciálu Gustav.

Důležitá data


Rok narození: 1879
Rok úmrtí: 1957