Petr Bezruč - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Petr Bezruč


Nacházíte se:

Vladimír Vašek se narodil 15. září 1867 v Opavě. V roce 1881 začal navštěvovat brněnské gymnázium a poté se rozhodl pro studium klasické filologie v Praze. Vašek však našel oblibu v bohémském způsobu života a studia nedokončil.

V roce 1888 se vrací zpět do Brna a získává místo jako písař zemského výboru. Poprvé se začínají objevovat příznaky tuberkulózy. Roku 1889 nastupuje Vašek na nové místo na poště a o dva roky později je přidělen na poštu v Místku.

Vaškův pobyt v Místku v letech 1891-1893 je pro vznik Slezských písní stěžejní. Dále sice pokračuje v nevázaném životě, ale začíná si všímat lidské bídy a utrpení. Počátkem roku 1892 se Vašek seznamuje s Ondřejem Boleslavem Petrem - učitelem, divadelníkem a vášnivým vlastencem. Existují teorie, že Slezské písně jsou ve skutečnosti dílem právě O. B. Petra. Ačkoliv tyto teorie potvrdit nelze, tak faktem zůstává, že právě O. B. Petr obrátil Vaškovu pozornost k sociální a národní otázce Slezska. O. B. Petr také Vaška seznámil se svou nešťastnou láskou Maryčkou Sagonovou. Vašek se nejprve zamiloval do Maryčky Sagonové a později do Doty Bezručové. Tito dva lidé, Petr a Bezručová, byli nejbližšími přáteli Vaška v Místku. Odkazuje k tomu Vaškův pozdější pseudonym - Petr Bezruč.

Roku 1893 spáchal O. B. Petr sebevraždu a Vašek se nechává přeložit zpět do Brna. V roce 1894 umírá také Vaškova matka. Vašek se začíná starat o mladšího sourozence Antonína a tráví také více času se svým bratrem Ladislavem v Kostelci na Hané.

V lednu 1899 začíná Vašek zasílat své básně Janu Herbenovi do časopisu Čas pod pseudonymem Petr Bezruč. Zároveň se zhoršuje jeho zdravotní stav. Do roku 1904 zasílá Vašek celkem 74 básní, které mají veliký ohlas. V roce 1903 vydává Herben první číslo Besed Času s podtitulem Slezské číslo a roku 1909 vychází Bezručovy básně poprvé pod názvem Slezské písně.

V roce 1915 vychází v zahraničním odbojovém časopise básně oslavující ruská vojska a ruského cara jako osvoboditele, které jsou podepsané iniciálami P. B. a veřejností jsou připisovány Petru Bezručovi. Ve skutečnosti však autorem těchto básní je Jan Grmela, ostravský rodák a neúspěšný básník žijící v Paříži. Na Vaška je však vydán zatykač pro velezradu a ještě v roce 1915 je zatčen a převezen do vězení ve Vídni. Soud sice nakonec rozhodl o Vaškově nevině, ale přesto nebyl propuštěn na svobodu. Roku 1916 byl převezen do brněnské věznice, kde byl vyslýchán za nejútočnější básně Slezských písní. Záhy byl Bezruč propuštěn, ale nejrůznější soudy a spory jej provázeli až do roku 1918.

V dalších letech Slezské písně vycházejí stále častěji a Bezruč se stává věhlasným národním básníkem. Zároveň se však stále více stahuje do samoty a závěr svého života prožívá v Kostelci na Hané. V roce 1958 ve věku 90 let umírá v olomoucké nemocnici. Pochován je na opavském hřbitově v Otické ulici pod náhrobkem ze slezské žuly se sochou sedící ženy.

V Kostelci na Hané je Bezručovi věnována pamětní síň v tzv. Červeném domku, kde několik let pobýval. Nedaleko se nachází také socha Petra Bezruče od Karla Otáhala.

Důležitá data


Rok narození: 1867
Rok úmrtí: 1958