Latzelova stezka


Nacházíte se:
Jesenicko
Trasa vás provede turisty dosud neobjevenými krasovými útvary Rychlebských.

Co to je kras? Jak a kde vzniká? Jak se dříve těžil vápenec? Jak ovlivnil výskyt vápence v tomto kraji způsob života lidí? Jaký byl život dělníků ve vápence 19. století? Co víme o historii tohoto kraje a o historii vápenictví? Odpovědi na takovéto otázky, ale i spoustu dalších informací o přírodních a historických zajímavostech najdete na informačních tabulích této naučné stezky.

Latzelova stezka krasem Rychlebských hor seznamuje zájemce s krasovými jeskyněmi a životem zdejších lidí, jejich obživou bylo zpracování kamene z jesenických hor. Devět kilometrů dlouhá trasa vede z Vápenné přes osadu Polka, Lesní čtvrť, Ztracené údolí a sedlo pod Kopřivným do Horní Lipové. Obsahuje osm zastávek a tři další informační panely.

Proč Latzelova stezka?

Naučná stezka  nese jméno Antona Cajetana Latzela, muže, který v 19. století stál za rozmachem vápenického průmyslu v Jeseníkách. Latzel nechal roku 1869 v dnešní Vápenné postavit vůbec první kruhovou pec na pálení vápence získávaného z okolních kopců. Výroba vápna v kraji dosáhla svého vrcholu po vybudování železničního spojení z Dolní Lipové do Javorníka, v časech první československé republiky jej produkovaly jen ve Vápenné tři velké firmy 10 tisíc vagonů ročně.

Posledním ředitelem vápenek Latzel byl Antonův vnuk Arnold, který ale musel po II. světové válce s celou rodinou kvůli své německé národnosti české pohraničí Jeseníků opustit. Závod na zpracování vápence ve Vápenné ukončil svůj provoz v roce 1979, dodnes zde však funguje lom, v němž se těží mramor.

Zastavení Latzelovy stezky:

1. Historie obce Vápenná

2. Anton Cajetan Latzel a jeho rod

3. Historie vápenictví ve Vápenné

4. Polka a její podzemní vody

5. Lesy v okolí Vápenné od počátku průmyslové éry do dneška

6. Ztracené vody Lesní čtvrti

7. Podzemní tajemství Rychlebských hor

8. Geologie vápencových výskytů

 

Více informací na http://www.latzel.vapenna.cz/.

 

 

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
8.8 km
Celkové stoupání:
395 m
Celkové klesání:
226 m
Nejvyšší bod:
689 m. n. m.
Nejnižší bod:
405 m. n. m.

Výškový profil