Naučná vycházková stezka Staré Hradisko


Nacházíte se:
Haná
Zavřít
Vydejte se po stopách Keltů.
Zavřít

Naučná stezka, které Vás provede po stopách Keltů, začíná v obci Malé Hradisko. Stezka je dobře značená,  je dlouhá 1,8 km a cestou najdete 6 informačních panelů, které přibližují historii keltského osídlení na Starém Hradisku.

Keltské oppidum Staré Hradisko je nejvýznamějším keltským hradištěm na území Moravy. Jeho celková plocha byla asi 37 ha a dodnes jsou zde patrné zbytky mohutného opevnění (délka ohraničení 2 800 m). Existenci oppida lze datovat do  období 2. a  1. století př.n.l., údajně ho mělo obývat až 5 000 obyvatel. Práce archeologů odkryla důkazy o  činnosti dílen na zpracování jantaru, lití barevných i drahých kovů, výrobu keramiky, mincoven atd. Podstatnou část nálezů tvoří zbraně, železné nástroje, kování, mince, keramika, šperky a další umělecké předměty.  

Tip na prodloužení trasy

 Výlet můžete zahájit v obci Stražisko (vlak, bus). Odtud se vydáte po červené značce (trasa je současně značena jako Svatojakubská cesta - Moravská), která vede přes Seč a dovede Vás k obci Malé Hradisko, kde už narazíte na naučnou stezku vedoucí na keltské opidum.  Následně se můžete vrátit po modré turistické značce zpět do Stražiska. Délka této prodloužené varianty je cca 20 km.

Tip na občerstvení

V obci Malé Hradisko je samoobslužná pivní budka, kde je k mání nejen pivo, ale najdete zde také nealko nápoje.

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
1.7 km
Celkové stoupání:
20 m
Celkové klesání:
53 m
Nejvyšší bod:
574 m. n. m.
Nejnižší bod:
522 m. n. m.

Výškový profil