Chrám Panny Marie Sněžné - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Chrám Panny Marie Sněžné


Nacházíte se:
Olomouc

Typický kostel jezuitského řádu vznikl na začátku 18. století a vyniká překrásnou a velmi bohatou výzdobou interiérů. Mezi umělce, jejichž díla je zde možné spatřit, patří malíři Karel Josef Harringer a Jan Kryštof Handke.

Barokní kostel Panny Marie Sněžné (vystavěný roku 1712) je součástí komplexu bývalých jezuitských školních budov. Stavba vychází z prototypu jezuitského kostela s věncem kaplí kolem hlavní lodi. Přímým inspiračním zdrojem architekta chrámu byl kostel sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, dokončený těsně před započetím olomoucké stavby.

Monumentální barokní stavba vznikla v letech 1712-1719 prací Lucase Glöckela podle projektu Michaela Kleina. Na architektuře průčelí a předsunutém schodišti pracoval Václav Render. Na bohatě zdobeném interiéru se podíleli malíři J.K. Handke, J.J. Schmidt a J. Wickart, štukatér A. Ricci a pozlacovač W. Rossmayer. Autorem nástropní fresky z let 1716-1717 a oltářního obrazu je K. Harringer. Uvnitř kostela je náhrobek biskupa Viléma Prusínovského. Na oltáři můžete vidět plastiku Panny Marie pocházející ze 14. století.

Dvoumanuálové varhany s 24 rejstříky postavil v letech 1728-1730 varhanář Jan Bohumín Halbich z Králík. Bohatou řezbářskou výzdobu varhanní skříně provedl Antonín Ricci. V letech 1976-1978 byl celý nástroj rekonstruován a upraven. Dnes mají tyto mechanické barokní varhany celkem 28 rejstříků, 3 spojky a tremolo.

Do konce 1. světové války měl kostel čtyři zvony. Ty, které válka pohltila, byly nahrazeny. 2. světová válka si opět vyžádala dva zvony. Od roku 1983 se zde nacházejí jen dva zvony: větší z roku 1732, zasvěcený sv. Pavlíně a sv. Donátovi a menší z roku 1732, zasvěcený sv. Janu Nepomuckému.

 

 

Zavřít

Turistické informace


Denisova ul.
779 00 Olomouc