Jezírka ve Skalce - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Jezírka ve Skalce


Nacházíte se:
Skalka
Pro rodiny s dětmi

Na kopci nazývaném Na Skalkách, necelý 1 km od stejnojmenných lázní, leží v prostoru smíšeného lesa dvě romantická jezírka. Jezírka vznikla na místě menších lomů na kámen. Okolí jezírek je upravené a nabízí krásná romantická zákoutí, vhodná k procházce a odpočinku na dřevěných lavičkách.

Obec Skalka nacházející se nedaleko Prostějova je známá svými alkalicko-sirnatými prameny, které daly v roce 1928 podnět ke vzniku nejmenších českých lázní. Ojedinělé léčebné minerální prameny nejsou ve Skalce jedinou atraktivitou podněcující zájem návštěvníků o tuto obec.

Lesík s jezírky je vhodným místem k procházkám jak pro lázeňské hosty, tak turisty, kteří do těchto míst zavítají. Stezka vedoucí k jezírkům je také lemována různými herními prvky nejen pro děti. Trasa k jezírkům je značená místním červeným a modrým značením, kterým jsou vytýčeny dva krátké tříkilometrové okruhy. Turistické značení začíná u lázeňské restaurace. Na okraji lesa nad jezírky se nabízí z nadmořské výšky 274 m krásné výhledy na Hanou a Drahanskou vrchovinu. Na louce mezi dolním a horním jezírkem je zbudován dřevěný turistický přístřešek. Převýšení mezi výchozím místem a vrcholem kopce Na skalkách činí 54 m.

Z pohledu novodobé historie je kóta Na Skalkách zajímavá tím, že v rámci poslední tankové bitvy v rámci II. světové války na našem území mezi německou a Rudou armádou, probíhající v prostoru obcí Skalka a Klenovice, zde měli Němci vybudované opěrné stanoviště. V okolí kopce na Skalkách probíhaly těžké boje, kterých se aktivně na straně Rudé armády zúčastnili i dělostřelci 1. československého armádního sboru.

Zavřít