Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník


Nacházíte se:

NPR Šerák – Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, byla vyhlášena již roku 1903 tehdejším majitelem panství Janem II. z Lichtenštejna.  Seznámit se s ní můžete i během průzkumu nádherné trasy pro pěší - tzv.Hřebenovky.

Je velmi významné z hlediska výskytu řady cenných rostlin. Zdejší chladné podnebí s vysokým množstvím srážek vytvořilo vhodné podmínky pro ukládání odumřelých zbytků bažinatých rostlin, proto se zde nachází několik poměrně rozsáhlých vrchovištních rašelinišť. Ta jsou cenným dokladem výskytu dávných druhů rostlin, jelikož zbytky jejich pylu se tu mohou ukládat po několik tisíc let.

Na Keprníku (1423 m n. m.) naleznete alpinské hole s význačnou květenou. Z vrcholu Šeráku (1351 m n. m.) i Keprníku uvidíte celý masiv Králického Sněžníku, vrcholy Jeseníků i Rychlebské hory. Vedou tudy četné turistické trasy. Šerák je také horní stanicí lanovky a nachází se zde jedna z nejstarších horských chat. Fyzicky středně obtížná naučná stezka s velkým převýšením začíná na Ramzové a vede přes Šerák, Keprník a Vřesovou studánku až na Červenohorské sedlo

Tip pro pěší turistiku

Oblastí prochází naučná stezka, která vede z Červenohorského sedla přes Šerák, Keprník a Vřesovou studánku až do Ramzové. A také Česko-polská Hřebenovka.

Zavřít

Turistické informace


Správa CHKO Jeseníky
Šumperská 93
790 01 Jeseník