Pravěké hradiště Rmíz - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Pravěké hradiště Rmíz


Náměšť na Hané

Výšinné pravěké hradiště Rmíz patří k významným evropským archeologickým nalezištím.

Přestože se z pravěkého hradiště do dnešní doby mnoho nedochovalo, má místo jedinečný genius loci.

Pohled do minulosti

Hradiště bylo založeno v pozdní době kamenné (eneolitu), který spadá do období 4. tisíciletí př. n. l.  Hradiště leželo na ostrožně a rozkládalo se na ploše asi 17,5 ha. Z východní strany ho chránily strmé srázy, jinde stály hradby, které, jak se odhaduje, sahaly až do výšky pěti metrů. Dodnes můžeme narazit na pozůstatky čtyř pásem mohutného opevnění. 

Pravěké hradiště bylo osídlené hlavně ve dvou časových etapách – v pozdní době kamenné a také v pozdní době bronzové a na začátku doby železné. V pravěku fungovalo jako centrální sídliště. Bylo zde centrum obchodu, směny, pobývala tu bojová jednotka ochraňující elity, možná bychom tu našli i místo kultu. Byl to středobod regionálního světa

Archeologické nálezy

Archeologové tu objevili kamenné podezdívky srubů, zbytky výmazů podlah, zlomky keramických nádob, nástroje, šperky i zbraně. Mezi nejzásadnější nálezy patří nejstarší odkrytá kamenná hradba ve střední Evropě.

Mohylníky na Křemele

Přes malé údolí můžeme projít na kopec Křemela. Zde archeologové identifikovali čtyři mohylová pohřebiště, patřící k největším v republice.  Mohyly jsou podlouhlé vyvýšeniny, které můžeme objevit mezi stromy v lese - jsou dlouhé 12 -25 m, široké 4 -8 m. Dnes mají oválný půdorys, původně ale byly většinou vymezeny obvodovou kamennou zídkou ve tvaru obdélníku. Největší pohřebiště tu zahrnuje asi 58 mohyl a v každé se dají očekávat minimálně dva i čtyři, případně šest hrobů.

Zavřít