Radnice Litovel - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Radnice Litovel


Nacházíte se:
Litovel
Se slevovou kartou zdarma

O městské radnici je zmínka už v nejstarším zachovaném litovelském pergamenu z roku 1287. Několikrát upravované budově dominuje radniční věž. Budova radnice byla mnohokrát přestavována v pozdně gotickém, renesančním a barokním stylu. Současnou podobu má radnice od přestavby v 70. letech 19. století a po rekonstrukci z 90. let 20. století.

Portál se znakem Vlašímů, který původně zdobil vchod, dnes najdeme na dvoře radnice. Jedná se o portál zdobený erbem Vlašímů se dvěma supími hlavami a označený letopočtem 1489. Obřadní síň v přízemí vznikla z původních komor v druhé polovině 19.století. Obřadní síň je vyzdobena lunetami litovelského malíře Františka Flasara s výjevy historie města a znaky města a Boskoviců. Poslední luneta původně představovala vítězný vstup německého vojska. Po válce se scéna změnila na vstup Rudé armády. Místnosti v I. patře radnice, které dnes slouží jako kanceláře, byly v druhé polovině 16. století upraveny jako panské pokoje pro pobyty Jana Šembery Černohorského v Litovli, který sem rád jezdil ze svého sídla v Bučovicích.

Pro chodby a schodiště radnice jsou charakteristické překrásné klenby a ve stejném duchu jsou i místnosti v přízemí a prvním patře. V druhém patře pak strop s klenbami zdobí už jen jednu místnost - kancelář starosty města.

Nynější zasedací místnost v I. poschodí, se štukovými ozdobami na stěnách a na stropě, byla na konci 18. a 19. stol. upravena na divadelní sál. Tomuto sálu s přilehlou světnicí se říkalo "knížecí místnost". Divadlo neslo vznešený název: "Littauer Stadt-Theater".

Na památku padlých z I.světové války byla na radniční věž osazena bronzová deska a do okénka byla vsazena mříž se znakem města. Dnes slouží obě patra radnice úřadům.

Tip pro Vás

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Litovelské Pomoraví. 

Zavřít

Turistické informace


nám. Přemysla Otakara 778
784 01 Litovel