Telegraph Gallery - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Telegraph Gallery


Nacházíte se:
Olomouc

Multifunkční centrum Telegraph leží jen pár kroků od olomouckého hlavního nádraží. Díky důkladné, ale zároveň citlivé rekonstrukci architektonického studia Ječmen se podařilo zachovat génia loci nevyužité industriální budovy továrny na telefony a telegrafy. Vznikl ambiciózní koncept, který ctí původní funkci místa nejen názvem, ale i jeho misí. Cílem Telegraphu totiž zůstalo především propojování: umění a veřejnosti, živé kultury a umění nebo byznysu a volného času. Do projektu se kromě galerie včlenil také komfortní hub, kavárna i multifunkční prostor kina nebo luxusního střešního loftu. Telegraph nabízí prostory vhodné k soukromým či firemním akcím, obchodním jednáním, kurzům všeho druhu nebo ubytování.

Prostor galerie pokrývá přízemí budovy v rozsahu 350 m². Její fokus leží především v domácím a zahraničním umění posledních tří dekád. Jejím jádrem je malba a objekt, ale jen to zde nenajdete. Kód Telegraph Gallery je totiž univerzální: přijímá všechny formy vyjádření nehledě na žánr. Za rok své existence se povedlo v Olomouci představit retrospektivu Václava Stratila nebo Ivana Pinkavy. Nastupující generaci prezentovala výstava Přikázané uvolnění s výběrem prací mladých moravských autorů (Sabina Knetlová, Adéla Jánská, Tomáš Prokop aj.). Specifickou složkou výstavního plánu je i pravidelná přehlídka vybraných děl ze sbírky jednoho z nejvýznamnějších tuzemských sběratelů umění Roberta Runtáka s názvem Signal.  

Galerie je v Telegraphu chápána především jako prostor setkávání. Kromě samotných výstav pokrývá i workshopy a umělecké kurzy. Základní součástí je spolupráce s jednotlivými autory prostřednictvím rezidenčních pobytů – v posledních měsících hostila galerie např. malíře Radua Baiese nebo Jakuba Špaňhela.  

Tipy v okolí


Turistické cíle

Ubytování

Stravování

Akce

Zavřít

Turistické informace


Jungmannova 3, Olomouc