Klikaté uličky historického jádra staré Olomouce skrývají množství pamětihodností a skvostů našich předků. Jedním z nich je již více než 100 let secesní Vila Primavesi, která je dnes národní kulturní památkou.
Vila byla budována jako městské sídlo bankéřské rodiny Otto a Eugenie Primavesi. Secesní vila Primavesi byla postavena v letech 1905-1906 podle projektu Franze von Kraus a Josefa Tölka. Jedná se o národní kulturní památku.
Rod Primavesi se na Střední Moravu přistěhoval na sklonku 18. století ze severoitalské Lombardie. V roce 1905 se Otto Primavesi, nejvýznamnější člen rodu, spolu se svou manželkou Eugenií rozhodl k založení sídla, které by odpovídalo vážnosti rodu. Pro architektonický návrh si manželé Primavesi pozvali své dlouholeté přátele - architekty Franze Krausse a jeho společníka Josefa Tölka. Architekti dokázali mistrně kombinovat tehdejší secesní styl s moderním proudem a výsledkem byla bohatě členitá jednopatrová stavba rodinného domu s vysokou mansardovou střechou. Objekt nebyl nijak zdoben, zato oplýval mnoha arkýři a věžičkami s přiléhající nevelkou terasovou zahradou.
Otto Primavesi se svou manželkou bohatě podporovali rozvoj umění. Na výzdobě interiérů se podíleli tehdejší přední umělci. Patřil k nim rodinný přítel Anton Hanak, který pro ně navrhl obložení jídelny s měděnou kašnou "Živá voda", sochou ponocného a spoustu dalších děl. Dalším významným umělcem, podílejícím se na výzdobě vily, byl výtvarník a architekt Josef Hoffman a malíř Gustav Klimt.
Éra rodu Primavesi na Moravě byla ukončena v roce 1918. Od roku 1926 vilu vlastnil doktor František Koutný, který provedl přestavbu vily na soukromé sanatorium. Přestavbou byla nejvíce zasažena mansardová střecha, byla odstraněna většina Hanakových děl a byly přistavěny dva operační sály. Vroce 1939 bylo sanatorium prodáno doktoru Robertu Pospíšilovi, který zde dále provozoval lůžkové zařízení. V roce 1952 bylo soukromé sanatorium znárodněno a zařazeno do sítě státní zdravotní péče. Po revoluci v roce 1989 byla vila vrácena do soukromého vlastnictví a noví majitelé ji začali postupně opravovat. Po několika letech hledání byla nalezena téměř všechna historická díla.
Vilu Primavesi si můžete prohlédnout během nepravidleně konaných prohlídkách interiérů (více informací na webu). Ve vile je také otevřena stylová kavárna s příjemným posezením jak uvnitř, tak i na zahradě.
Vila Primavesi leží v samém historickém srdci Olomouce na starých hradbách mezi Univerzitou Palackého a kostelem sv. Michala. Přímo sousedí s Michalským výpadem, skrz nějž se k ní dostanete rovnou z parku. Z Horního náměstí se k ní dostanete Michalskou ulicí a poté ulicí Na hradě.