Vila Primavesi


Nacházíte se:

Vila byla budována jako městské sídlo bankéřské rodiny Otto a Eugenie Primavesi. Secesní vila Primavesi byla postavena v letech 1905-1906 podle projektu Franze von Kraus a Josefa Tölka. Jedná se o národní kulturní památku.

Rod Primavesi se na Střední Moravu přistěhoval na sklonku 18. století ze severoitalské Lombardie. V roce 1905 se Otto Primavesi, nejvýznamnější člen rodu, spolu se svou manželkou Eugenií rozhodl k založení sídla, které by odpovídalo vážnosti rodu. Pro architektonický návrh si manželé Primavesi pozvali své dlouholeté přátele - architekty Franze Krausse a jeho společníka Josefa Tölka. Architekti dokázali mistrně kombinovat tehdejší secesní styl s moderním proudem a výsledkem byla bohatě členitá jednopatrová stavba rodinného domu s vysokou mansardovou střechou. Objekt nebyl nijak zdoben, zato oplýval mnoha arkýři a věžičkami s přiléhající nevelkou terasovou zahradou.

Otto Primavesi se svou manželkou bohatě podporovali rozvoj umění. Na výzdobě interiérů se podíleli tehdejší přední umělci. Patřil k nim rodinný přítel Anton Hanak, který pro ně navrhl obložení jídelny s měděnou kašnou "Živá voda", sochou ponocného a spoustu dalších děl. Dalším významným umělcem, podílejícím se na výzdobě vily, byl výtvarník a architekt Josef Hoffman a malíř Gustav Klimt.

Éra rodu Primavesi na Moravě byla ukončena v roce 1918. Od roku 1926 vilu vlastnil doktor František Koutný, který provedl přestavbu vily na soukromé sanatorium.  Přestavbou byla nejvíce zasažena mansardová střecha, byla odstraněna většina Hanakových děl a byly přistavěny dva operační sály. Vroce 1939 bylo sanatorium prodáno doktoru Robertu Pospíšilovi, který zde dále provozoval lůžkové zařízení. V roce 1952 bylo soukromé sanatorium znárodněno a zařazeno do sítě státní zdravotní péče. Po revoluci v roce 1989 byla vila vrácena do soukromého vlastnictví a noví majitelé ji začali postupně opravovat. Po několika letech hledání byla nalezena téměř všechna historická díla.

Historicky cenné podlaží je z části přístupné veřejnosti ve formě galerie Primavesi. V přízemí byla v roce 2008 otevřena stylová restaurace.

 

Vila Primavesi leží v samém historickém srdci Olomouce na starých hradbách mezi Univerzitou Palackého a Michalským kostelem. Přímo sousedí s Michalským výpadem, skrz nějž se k ní dostanete rovnou z parku. Z Horního náměstí se k ní dostanete Michalskou ulicí a poté ulicí Na hradě.

 

 

Turistické informace


Univerzitní 224/7
779 00 Olomouc
Provozní doba

Galerie: út–pá 8.30–12.30/13.00–17.00 | so 8.30–12.30