Zvonice v Lipníku nad Bečvou


Nacházíte se:
Lipník nad Bečvou

Zvonice v Lipníku nad Bečvou je jediná na Moravě, která se dochovala v původní pozdně renesanční podobě. Je to mohutná stavba o půdorysu 10 x 10 metrů, vysoká 24 metrů a nad nejvyšším patrem zdobená arkádami a vykrajovanou atikou.

Byla postavena v roce 1609, neboť v roce 1604 nechalo město pořídit nový velký zvon Michal, který vážil přes 5 tun. Při zavěšení na kostelní věž, ale nastaly potíže, zvon rozechvíval kostelní věž a nastala obava, aby se věž i se zvonem nezřítila. Proto se obec rozhodla postavit zvonici. Kamenná pamětní deska udává, že stavba zvonice započala 4. dubna a byla dokončena 12. listopadu, byla tedy postavena ve velice krátké době 222 dní.

Na zvonici jsou umístěny sluneční hodiny, znak města a znak Jiřího Bruntálského z Vrbna. V současné době jsou ve zvonici tři zvony: zvon Michal, který je druhým největším zvonem na střední Moravě, zvon Jakub, který je nejstarším zvonem v okrese Přerov, byl ulit před více než 540 lety a váží 1 500 kg a zvon Barbora vážící 220 kg, který sloužil jako umíráček. V roce 2011 byla provedena obnova vnějšího pláště a kamenných prvků. Zvonice je přístupná pouze při prohlídce města s průvodcem od 1. května do 30. září.

Interaktivní mapa a virtuální prohlídka města Lipník nad Bečvou

Turistické informace


Náměstí T.G. Masaryka 41
751 31 Lipník nad Bečvou
Provozní doba

Zvonice je přístupná pouze při prohlídkách města od 1. května do 30. září.
Prohlídky: út - ne v 10:00 a 14:00 hodin, zdarma.