Naučná stezka "Po stopách lišky Bystroušky" - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Naučná stezka "Po stopách lišky Bystroušky"


Nacházíte se:
Podhůří Jeseníků,Haná
Zavřít
Příběh světoznámé lišky jménem Bystrouška má svůj začátek ve zdejších lesích u střítežské myslivny. Naučná stezka prochází krajinou, kde žil a tvořil původní autor kreseb lišky Bystroušky Stanislav Lolek.
Zavřít

Stezka nabízí několik různě dlouhých okruhů a celkem deset informačních panelů se zajímavostmi o zdejší krajině a Bystrouščině příběhu. Na každém informačním panelu jsou připraveny úkoly, kvízy, doplňovačky, pexesa, puzzle a některé zahrnují i prozkoumávání okolního terénu.

Pro soutěživé povahy je vytvořena mobilní aplikace se dvěma soutěžními úrovněmi – dětskou a dospěláckou. 

Tři turistické okruhy:

Trasa pro zdatné lišky
32 km dlouhý okruh, kdy výchozím bodem jsou Loštice a naučný panel č. 1  u synagogy. Stezka dále vede přes žádlovický park, Střítež a Veselí do Dolů po červené turistické značce. Odtud pokračuje po modré zpět do Loštic. Cestou je možné malou zacházkou dojít k hradu Bouzov.

Trasa pro zvídavé lišky
Kratší 22km trasa začíná stejně jako ta předchozí, ale z Veselí pokračuje přes zajímavé lokality Obersko a Rodlen. Obersko je charakteristické významnými relikty pravěkého opevnění z doby lužické kultury, Rodlen je přírodní památka s početnými koloniemi lesních mravenců.

Trasa pro lišky pohodáře  (vyznačená na mapě)
Délka 18 km, stejný začátek, z Veselí po značce modrého trojúhelníku s bílým lemováním přes Pavlov do Žádlovic a Loštic.

Trasy pro rodiče s dětmi:

Po stopách lišky Bystroušky
Okruh pro děti, 7 km po oranžových liščích tlapkách, z Veselí na střítežskou myslivnu, přes Červený člopek, Kravský žleb a kolem Galasova včelína zpět do Veselí.

Lesem křížem krážem
5 km po bílých liščích tlapkách, od myslivny na Stříteži po křížové cestě ke kapličce Panny Marie, lesní cestou k Prokešově hájence, cestou s výhledem na Bušín zpět k rybníčku u myslivny.
 

Tip

Vandr s Bystrouškou a Tvarůžkem

Vandrem vás na 9 km provedou zelené liščí tlapky. Vyrazíte s Tvarůžkem z jeho domova z Loštic, kde u synagogy na prvním informačním panelu naučné stezky uvidíte povídání o lišce Bystroušce. Vydáte se ji hledat, projdete po pěšině kolem rybníků, až dovandrujete do žádlovického parku. V tom se mihne mezi stromy oranžový huňatý ocas s bílou špičkou. S Tvarůžkem se za ním vydáte celým rozlehlým parkem kolem houpaček a průlezek, až dojdete na rozcestí do Líšnice. A tady vám do cesty skočí liška, představí se jako Bystrouška a doprovodí vás na nedaleké dětské hřiště. Lesem se pak můžete i s kamarády všichni vydat společně zpátky. Když se vrátíte do Loštic, můžete zajít do muzea tvarůžků (kde je pro děti připraven animovaný film o výrobě voňavých sýrů), na tvarůžkovou zmrzlinu do Kavárny Galerie U lišky Bystroušky a nakonec do Tvarůžkové cukrárny.

 

 

Tipy v okolí


Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
střední
Délka trasy:
18.6 km
Celkové stoupání:
319 m
Celkové klesání:
319 m
Nejvyšší bod:
457 m. n. m.
Nejnižší bod:
258 m. n. m.

Výškový profil