Botanická zahrada s rozáriem


Nacházíte se:
Olomouc
Se slevovou kartou zdarma
Bezbariérový cíl

Botanická zahrada s rozáriem, alpinem, zahradami národů i krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech.

Areál, o rozloze 8 ha, byl poprvé využit k výstavním účelům v roce 1971. O rok později bylo zbudováno také rozárium o výměře 3,5 ha, které se rozkládá na východní straně pevnůstky. Dnes je v rozáriu zastoupeno téměř 500 druhů a odrůd růží, mapující počiny českých i zahraničních šlechtitelů. 

Levý břeh Mlýnského potoka, oddělující botanickou zahradu od zbytku Bezručových sadů, se v jarním období pravidelně proměňuje v přírodní expozici hájové květeny - obdivovat můžete záplavy květů sněženek podsněžních, bledulí jarních, ladoněk karpatských, dymnivek a sasanek.

Alpinum je expozice na terase pevnostního valu, založena v roce 1979. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany. Prohlédnete si zde tmůžete také květy šafránů, kosatečků, ladoněk, řepčíků, konikleců, lomikamenů, botanických tulipánů a narcisů, plaménků, rožců, prvosenek aj.

Pro odpočinek a relax můžete využít řadu zajímavých prvků, např. brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky, louku na pikniky, hřiště na pétanque, herními prvky pro děti i dětské hřiště.

Zavřít

Turistické informace


tř. 17.listopadu
779 00 Olomouc

Víte že


  • Rozárium se po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřelo 1. dubna 2016. Areál byl přestavěn podle návrhu renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera a návštěvníkům nabízí řadu zajímavých prvků, např. brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky, louku na pikniky i hřiště na pétanque.