Pevnost poznání - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Pevnost poznání


Nacházíte se:
Olomouc
všechny patra jsou bezbariérová, výtah je k dispozici
Pro rodiny s dětmi

Pevnost poznání je interaktivní muzeum Univerzity Palackého v Olomouci, které zábavnou formou přibližuje vědu a výzkum všem věkovým kategoriím.

Najdete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Hned vedle můžete také navštívit Muzeum Olomoucké pevnosti.

Jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium. V Pevnosti poznání můžete na vlastní kůži zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo v digitálním planetáriu prozkoumáte hvězdnou oblohu.

EXPOZICE

Věda v pevnosti

Expozice přibližuje historii areálu Korunní pevnůstky, vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie i císař František Josef I. Ústředním tématem expozice je nevyzpytatelné 18. století a armáda, která měla vždy snadný přístup k nejnovějším vědeckým a technickým poznatkům. Dominantu mezi exponáty tvoří 12 velkoformátových panelů s vtipným komiksovým příběhem.

Živá voda

Díky expozici se ponoříte do koryta řeky a detailně prozkoumáte vodní tok od pramene až po ústí do moře. Uvidíte zde model fascinující vápencové podmořské jeskyně a vyzkoušíte si zátopový model Olomouce.

Rozum v hrsti

Expozice vám umožní vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku a díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse. Matematická část expozice nabídne např. model šifrovacího stroje Enigma nebo originální dřevěné 3D piškvorky. Zážitek nabízí i tzv. gyroskop - přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici.

Světlo a tma

Expozice je věnována základním principům světla. Zaujme především sedmimetrová kopule digitálního planetária, které vás seznámí s nejrůznějšími astronomickými jevy. V rámci expozice můžete navštívit unikátní model oční bulvy, díky němuž poznáte detailně stavbu vlastního oka a také si vyzkoušíte, jaké to je vidět svět očima mouchy nebo vážky.

Vědecké dílny

Zavítejte do laboratoře Pevnosti poznání a staňte se skutečným vědcem! Čeká na vás řada experimentů z oboru fyziky, chemie či biologie. Nahlédněte rovněž do tvůrčích dílen, které vám přiblíží život předchozích generací na základě toho, s čím lidé v průběhu historie pracovali - od kamene, přes textilie, papír až po dřevo nebo kov. Dílny umožňují poznání i slabozrakým a nevidomým, jelikož poskytují texty v Braillově písmu a 3D obrázky.

 

Zavřít

Turistické informace


Areál Korunní pevnůstky
17. listopadu 7
779 00 Olomouc