Botanická zahrada s rozáriem, alpinem, zahradami národů i krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech.
Areál, o rozloze 8 ha, byl poprvé využit k výstavním účelům v roce 1971. O rok později bylo zbudováno také rozárium o výměře 3,5 ha, které se rozkládá na východní straně pevnůstky. Dnes je v rozáriu zastoupeno téměř 500 druhů a odrůd růží, mapující počiny českých i zahraničních šlechtitelů. V jednotlivých blocích rozária jsou návštěvníkům představeny růže vzešlé z tuzemského šlechtění, dále růže velkokvěté, vonné, mnohokvěté, půdopokryvné a rezistentní odrůdy růží. Po obvodu těchto bloků jsou představeny popínavé a sadové růže.
Levý břeh Mlýnského potoka, oddělující botanickou zahradu od zbytku Bezručových sadů, se v jarním období pravidelně proměňuje v přírodní expozici významných domácích druhů hájové květeny. Podél břehů potoka se návštěvníkům skýtá pohled na záplavy květů sněženek podsněžních, bledulí jarních, ladoněk karpatských, dymnivek a sasanek. Zastoupeny jsou i další vzácné druhy , např. lilie zlatohlavá, česnek medvědí nebo kokořík mnohokvětý.
Alpinum je expozice na terase pevnostního valu, založena v roce 1979. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany, z nichž k nejzajímavějším patří borovice Pinus strobus, Pinus parviflora a kalifornská borovice s pryskyřičnými výpotky na jehlicích. Tento druh, jehož domovem jsou severoamerické Skalisté hory, reprezentuje nejstarší stromy světa, neboť se dožívají věku až 4 tisíce let. Další zajímavostí je např. z Dálného východu pocházející jehličnan Microbiota decussata, objevený až v roce 1921 a do světové zahradní architektury rozšířen prostřednictvím českých odborníků. Prohlédnete si zde také květy šafránů, kosatečků, ladoněk, řepčíků, konikleců, lomikamenů, botanických tulipánů a narcisů, plaménků, rožců, prvosenek aj.
duben-říjen: út-ne 9.30-18.00