Kostel svatého Libora - Turistický informační portál Olomouckého kraje

Kostel svatého Libora


Nacházíte se:
Jesenec

Kostel je spolu se zámkem součástí jedinečného barokního komplexu staveb. Klenotem skvostného chrámu z počátku 18. století, je oltář s řezbami ve tvaru rozhrnutého baldachýnu.

Základní kámen kostela byl položen v roce 1711. Hrubá stavba byla dokončena roku 1714 a úprava interiéru pokračovala ještě v dalších letech. Architektem stavby byl zřejmě Giovanni Tencalla, přičemž kostel sv. Libora měl být zjednodušenou variantou Tencallova nerealizovaného projektu pro jezuitský kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci. Jako další možný autor stavby bývá označován také architekt Jan Blažej Santini Aichl, kterému se rovněž připisuje autorství přilehlého zámku.

Hlavní oltář zasvěcený sv. Liborovi s řezbami ve tvaru rozhrnutého baldachýnu je barokní umělecké dílo neznámého mistra. Nad oltářem je umístěn obraz od holandského malíře A. Schoon Janse zobrazující sv. Libora a po stranách jsou sochy znázorňující Víru a Lásku. Boční oltáře - Panny Marie, sv. Josefa, sv. Barbory a sv. Norberta - jsou zapuštěny do výklenků a zdůrazněny pilastrovým rámováním. Na mohutné klenbě můžeme vidět výjevy ze života sv. Libora, jejichž autorem je barokní mistr Karel Haringer z Olomouce.

 

Zavřít

Turistické informace


798 53 Jesenec

Víte že


  • Hlavní pouť připadá na neděli blíže svátku sv. Libora (23. 7.)