Lapidárium a Řeznické muzeum


Nacházíte se:
Hustopeče nad Bečvou

Obě zajímavé expozice najdete v renesančním zámku v Hustopečích nad Bečvou, který prochází postupnou rekonstrukcí.

Řeznické muzeum

Návštěvou Řeznického muzea si připomenete tradici a vývoj řemesla místní rodinné firmy Váhala a spol. s.r.o. založené v roce 1933. V muzeu jsou vystaveny předměty a stroje, které firma používala až do znárodnění v roce 1950, a další mobiliář.

Lapidárium renesančních arkád

V letech 2010-2011 vzniklo ve sklepních prostorách zámku Lapidárium renesančních arkád. Tyto arkády původně zdobily nádvoří zámku a byly nahrazeny v 70. letech 20. století kopiemi. Lapidárium vzniklo za účelem záchrany původních zbytků originálů arkád a také pro oko laické a odborné veřejnosti. Expozici představují texty na světelných tabulích, které v úvodním prostoru seznamují návštěvníka s historií zámku a se vznikem Městyse Hustopeče nad Bečvou. Zároveň graficky zobrazují původní umístění originálů.

Tip pro Vás

Zaujala vás expozice řeznictví? A chtěli byste se dozvědět víc o řeznické tradici regionu? Pak doporučujeme navštívit nedaleké Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí, které připomíná výjimečné postavení řeznického řemesla v regionu Valašska a odkazuje na vynikající kvalitu místních uzenářských a masných výrobků. 

Více informací o zajímavých místech v okolí a tipy na výlet nejdete v popisu lokality Moravská brána.