Městské muzeum a galerie v Hranicích


Nacházíte se:
Hranice
Se slevovou kartou zdarma

Muzejní činnost je soustředěna do budovy staré radnice na Masarykově náměstí. Jde o jednopatrový dům z 1. poloviny 16. století s čtyřbokou pětipatrovou věží s renesančním ochozem.

Budova Staré radnice patří k nejkrásnějším projevům stavebního ruchu 16. století v Hranicích. Hvězdicovitá klenba pozdněgotického sálu pochází z roku 1528. Stavba nárožního domu byla dokončena v roce 1544, jak potvrzuje i renesanční portál s letopočtem a iniciály neznámého kameníka. Pravděpodobně v roce 1571 byla na nároží budovy vystavěna hranolová věž s ochozem. Při úpravách za protektorátu bylo obnaženo pozoruhodné cihlové žebroví gotického sálu. Poslední rekonstrukce radnice proběhla v roce 1998. Od roku 2001 zde sídlí Městská knihovna, Městské muzeum a galerie a Základní umělecká škola.

Kromě prohlídky gotického sálu zde návštěvník najde ukázku zařízení měšťanského pokoje a model hranického zámku a přilehlých ulic, znázorňující, jak mohlo vypadat město kolem roku 1750. Součástí stálé expozice je také výstava Proměny Hranic. Návštěvníkům je rovněž k dispozici vyhlídková věž.

Součástí muzea je také galerie, která ve dvou výstavních síních prezentuje díla současného českého a slovenského výtvarného umění.

Ostatní aktivity

stálá expozice

Turistické informace


Masarykovo nám. 71
753 01 Hranice
Provozní doba
leden-prosinec; úterý-sobota; 09:00 - 16:00
leden-prosinec; neděle; 09:00 - 17:00
Vstupné

Vstup: zdarma