Národní dům


Nacházíte se:
Prostějov

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města.

Dům byl postaven v letech 1905-1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry (1871-1923), profesora UMPRUM v Praze a předního představitele české secese. Exteriér a značnou část interiéru dotváří bohatý a vysoce hodnotný soubor uměleckých děl. Vedle Jana Kotěry se na výzdobě podíleli malíři Jan Preisler a František Kysela a sochaři Stanislav Sucharda, Bohumil Kafka a Karel Petr.

Národní dům je zhmotněním touhy tehdejšího, ale i současného vedení města vybudovat a provozovat v Prostějově důstojný a reprezentativní stánek pro spolkovou, kulturní a společenskou činnost.

Dnes se v Národním domě nachází Městské divadlo v Prostějově, stylová secesní kavárna a restaurace.

Tip pro vás

Komentované prohlídky secesního Národního domu Jana Kotěry

Městské divadlo nabízí komentované prohlídky secesní památky zaměřené na historii a architekturu. Prohlídky jsou realizovány při příležitosti hodových slavností, Noci divadel, Dnů architektury, Dnů evropského dědictví, Dnů průvodců anebo jako součást prohlídkových okruhů, které turistům nabízí Statutární město Prostějov.

Termíny jsou uváděny na propagačních materiálech divadla, na webových stránkách divadla i města Prostějova, na sociálních sítích.

Městské divadlo nabízí také prohlídky pro skupiny turistů, skupiny studentů středních i vysokých škol a další zájemce, které se mohou realizovat jen po předchozí domluvě. Prohlídky trvají 60 minut.

 

Více tipů na výlet na  Prostějovku.

Zavřít

Turistické informace


Vojáčkovo náměstí 1
796 01 Prostějov